Kleszcze: specjaliści ostrzegają
fot. pixabay.com/JerzyGorecki
Autor Karol Zaborowski - 30 Września 2019

Eksperci ostrzegają, kleszcze będą teraz bardzo aktywne

Kleszcze przenoszą liczne choroby, przez co te małe pajęczaki potrafią stanowić dla nas nie lada niebezpieczeństwo. Według ekspertów może nas czekać prawdziwa plaga tych pajęczaków.

Kleszcze, choć są niepozorne z wyglądu, to mogą być naprawdę problematyczne. Chodzi przede wszystkim o choroby, które przenoszone są właśnie przez kleszcze. Oczywiście nie każde ugryzienie od razu oznacza, że będziemy chorować, jednak znacząco to zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nas między innymi boreliozy, czy też kleszczowego zapalenia mózgu. Już na wiosnę przechodziliśmy prawdziwą inwazję tych pajęczaków, a według specjalistów, teraz może być jeszcze gorzej.

Kleszcze znowu atakują

Kleszcze pojawiają się sezonowo pomiędzy majem i czerwcem, a także na początku jesieni. Wtedy też pojawiają się pierwsze ostrzeżenia dotyczące chorób przenoszonych przez te niewielkie pasożyty. Warto wiedzieć, że niebezpieczne dla nas nie są jedynie dorosłe osobniki, a także nimfy, które są znacznie trudniejsze do dostrzeżenia na naszym ciele.

Ostatnia zima była niezwykle ciepła, co sprawiło, że w tym roku pojawiło się naprawdę dużo kleszczy, które zaatakowały nas w okresie wiosennym. Nie oznacza to jednak, że po tamtej fali, teraz mamy już spokój do końca roku. Co prawda, upały, które miały miejsce tego lata znacząco wpłynęły na spadek aktywności kleszczy. Jednak teraz, gdy temperatura znacząco spadła, zaczęły na nowo budzić się do życia.

- W tym roku przez upały w lipcu i sierpniu kleszcze były mniej aktywne, dlatego we wrześniu, gdy temperatura trochę spadła i noce są chłodniejsze, mogą ''nadrabiać zaległości'' i liczniej się pojawiać w lasach i na łąkach - mówił parazytolog dr Jarosław Pacoń w rozmowie z portalem WP.

Kleszcze są najbardziej aktywne w temperaturze pomiędzy 8 a 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo sezon grzybowy, który aktualnie trwa, sprawia, że coraz więcej osób wybiera się na spacer po lesie, aby poszukać dla siebie czegoś pysznego. Jednocześnie narażając się na atak ze strony kleszczy, których może być teraz naprawdę dużo. Dlatego też nie można zapominać o profilaktyce przed ukąszeniami tych pajęczaków, jeżeli chcemy uniknąć wizyty w szpitalu.

Następny artykuł