Kobieta powinna znać podstawowe objawy raka jajnika
unsplash.com/Yuris Alhumaydy
Autor Barbara Bujar - 3 Sierpnia 2020

Rozwija się, nie dając żadnych objawów, często jest już za późno na leczenie. Podstępna choroba, na którą powinna uważać każda kobieta

Kobieta może cierpieć z powodu wielu chorób. Niektóre z nich są naprawdę poważne. Do tych, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjentki, zalicza się między innymi raka jajnika. Podstępne schorzenie bardzo często rozwija się w organizmie i początkowo nie daje żadnych objawów, które pojawiają się dopiero z czasem. Z tego względu lekarze alarmują, by nie lekceważyć żadnego z nich i regularnie dbać o badania profilaktyczne.

Kobieta może czuć się świetnie, a jednocześnie w jej organizmie może zacząć rozwijać się rak jajnika. Choroba jest bardzo poważna i może prowadzić do śmierci pacjentki. O jej szczegółach opowiedział koordynator Pododdziału Ginekologii Onkologicznej i Chemioterapii w USK oraz konsultant wojewódzki do spraw ginekologii onkologicznej doktor habilitowany Paweł Knapp. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w maju 2018 roku, specjalista poruszył kilka ważnych obszarów dotyczących raka jajnika.

Joanna Liszowska w szpitalu. Wiemy, co dzieje się z aktorkąJoanna Liszowska w szpitalu. Wiemy, co dzieje się z aktorkąCzytaj dalej

Ważne informacje dotyczące raka jajnika. Każda kobieta powinna je znać

Jak informuje portal zdrowie.dziennik.pl, konferencja prasowa dr hab. Pawła Knappa odbyła się 8 maja 2018 roku. Data nie była przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Podczas swojego wystąpienia specjalista chciał uświadomić kobietom, jak wielkie niebezpieczeństwo stwarza dla nich nowotwór. Opowiedział też o objawach, leczeniu i badaniach profilaktycznych.

Według Pawła Knappa rak jajnika rocznie diagnozowany jest u 3,5 tysiąca Polek. To ogromna ilość, której w części można zapobiec dzięki regularnym badaniom. Cytologia albo USG stanowią podstawową kontrolę, którą każda kobieta powinna mieć wykonywaną w gabinecie ginekologicznym. Jeśli czynności te zostaną zaniedbane, nowotór może zostać zdiagnozowany zbyt późno, ponieważ we wczesnym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Jak wyjaśnił ekspert, rak jajnika przez długi czas nie wysyła żadnych sygnałów. Czasem wykrywany jest przypadkiem, kiedy pacjentka trafia na stół operacyjny w zupełnie innym celu. Najczęściej jednak pozostaje w ukryciu i daje o sobie znać, kiedy jest już bardzo zaawansowany. Z tego względu należy znać najbardziej błahe i podstawowe objawy, aby móc je rozpoznać i nie zlekceważyć.

Do podstawowych symptomów raka jajnika należą: nabrzmiały brzuch, problemy układu trawiennego, przemęczenie, bóle pleców i bioder. Dodatkowo stwierdza się występowanie odbijania, objawów gastrycznych oraz bólu w dolnej części brzucha. Rozpoznanie każdego z nich może mieć ogromny wpływ na zdrowie i życie kobiety.

Znajomość objawów i szybka diagnoza to klucz do natychmiastowego leczenia. Pacjentka musi wtedy poddać się operacji, która jest długa i zaawansowana. Jak informował Paweł Knapp, jest ona jednak niezbędna do uratowania życia kobiety.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Jak kupić używany samochód, żeby nie dać się oszukać? 6 najczęstszych haków, na które spróbują nabrać cię sprzedawcy

Według specjalisty rak jajnika to nie tylko choroba, która dolega pacjentce fizycznie. To dużo większy i bardziej skomplikowany problem, który odbija się na jej życiu. Z tego względu warto dbać o siebie i regularnie starać się mu zapobiec.

– Rak jajnika jest chorobą całego ciała, duszy i ciała, chorobą psychiki i chorobą fizyczną, dlatego tak ważne jest, żebyśmy traktowali tę chorobę kompleksowo – powiedział

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Królowych życia" wpadła w tarapaty. Została zatrzymana przez policję, sprawa jest poważna
  2. Uczestnik Top Model mimo strasznej choroby. Robi zawrotną karierę i może być przykładem dla innych
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł