Każda kobieta powinna je znać. Proste badanie może uratować życie, wykonasz je sama w domu

Kobieta - badania
pixabay.com/Greyerbaby
Autor Barbara Bujar04.01.2021

O badaniach profilaktycznych w kierunku nowotworów powinni pamiętać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przedstawicielkom płci pięknej zaleca się, aby szczególną zwróciły między innymi na raka sromu i raka piersi. Pierwsze oznaki obu chorób można wykryć samodzielnie za pomocą prostych domowych badań.

Lekarze wciąż apelują, by wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – korzystali z oferowanych przez placówki medyczne badań profilaktycznych. Między wizytami można jednak zadbać o zdrowie samemu. Kobietom w szczególności poleca się dwa rodzaje badań.

Domowe badania dla kobiet. Jak wykonać profilaktykę sromu i piersi?

Jak podaje serwis internetowy Radia Zet, profilaktyczne badanie sromu jest jednym z tych, o których nie powinna zapominać żadna kobieta. W przypadku wielu chorób, w tym nowotworów, wczesne wykrycie objawów i zgłoszenie ich lekarzowi, wpływa na proces leczenia i zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Przygotowując się do domowego badania sromu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na pozycję, w której powinna ułożyć się kobieta – może położyć się na plecach albo kucnąć. W obu przypadkach powinna mieć ze sobą lusterko.

Lusterko należy ułożyć tak, aby dostrzec w nim całą waginę – jest to możliwe zarówno w pozycji kucającej, jak i leżącej. Podczas badania wystarczy odpowiedzieć sobie na trzy pytania: czy błona śluzowa i jej kolor wyglądają zdrowo; czy na powierzchni błony śluzowej powstały jakieś guzki; czy w pachwinach powstały guzki.

Pożar w jednym z największych polskich szpitali. Ewakuowano około 300 osóbPożar w jednym z największych polskich szpitali. Ewakuowano około 300 osóbCzytaj dalej

Kolejnym badaniem, o którym nie powinna zapominać żadna kobieta, jest profilaktyka piersi. Warto regularnie wykonywać ją w gabinecie lekarskim, jednak w domowych warunkach także istnieje na to sposób.

- Badanie piersi powinno być wykonywane raz na miesiąc, najlepiej pomiędzy 7. a 9. dniem po menstruacji, bo w tym czasie piersi najlepiej poddają się badaniu. (…) Podczas samobadania piersi, zwróć szczególną uwagę na: zgrubienia, które nie znikają po zakończonym cyklu menstruacyjnym (…) zmiany na skórze lub na sutku, np. jakieś wgłębienia, zmiany koloru (…) Zmiany w kształcie i rozmiarze piersi lub ich kolorze – informuje Radio Zet.

Badanie piersi w domowych warunkach nie jest trudne i nie trwa długo. Na początku kobietom zaleca się, aby stanęły nago przed lustrem i oparły ręce na biodrach – w ten sposób będą mogły dokładnie przyjrzeć się piersiom i zaobserwować ewentualne zmiany w ich wyglądzie. To samo warto zrobić z rękami uniesionymi ku górze.

Następnie należy dotknąć jedną z piersi i wykonując koliste, pionowe lub poziome ruchy, sprawdzić, czy nie powstały na niej jakieś zgrubienia. Badanie warto wykonać także pod pachą, po czym przejść do sprawdzenia drugiej piersi.

Podczas badania zmiany na piersiach można wyczuć także w inny sposób – dotykając ich w pozycji pochylonej. Za pomocą takiej metody można wyczuć nawet najmniejsze zgrubienia. W przypadku jakiejkolwiek niepokojącej obserwacji – zarówno przy badaniu piersi, jak i sromu – należy umówić się na konsultację do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł