Lekarze stwierdzili, że jest zbyt młoda na badanie. Przez ten czas w jej ciele rosły kolejne guzy

kobieta chorował na rzadką chorobe
fot. https://pixabay.com/ StockSnap
Autor Klaudia Gaicka05.07.2020

Kobieta od wielu lat cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Jako remedium lekarze doradzali jej ciąże. Dopiero kiedy trafiła do szpitala, badania wykazały, co tak naprawdę jej dolega. Niestety to nie był początek łatwej terapii, ponieważ dla NFZ jej choroba w ogóle nie istniała. Dziś Ania ma nawrót choroby i nie ma pieniędzy na kolejne operacje.

Kobieta musiała szukać sposobu na leczenie na własną rękę. Groziło jej życie z workiem stomijnym. Większość utożsamia endometriozę z chorobą jajników, jednak może ona dotyczyć również jelit lub płuc. Anna Skowronek, którą dotknęła podstępna przypadłość, opowiedziała serwisowi Parenting.pl o swojej chorobie.

Wirusolodzy ostro o wystąpieniu Mateusza Morawieckiego. Wirusolodzy ostro o wystąpieniu Mateusza Morawieckiego. "To jest w ogóle jakiś absurd"Czytaj dalej

Kobieta zachorowała na chorobę, która dla polskiego systemu zdrowia nie istniała

Od kilkunastu lat jej życie polegało na ciągłym zmaganiu się z bólem. 32-letnia dziś Anna od wielu lat zmagała się z silnymi dolegliwościami menstruacyjnymi. Z biegiem czasu jej stan tylko się pogarszał.

- Dla NFZ jest to choroba niewidzialna, bo według systemu dotyczy tylko torbieli na jajnikach – wyjaśnia Anna Skowronek dla Parenting.pl.

Lekarze zapewniali ją, że właśnie tak powinny wyglądać bóle menstruacyjne, a jako remedium doradzali ciążę.

- Nie mogłam jeść, miałam biegunki, zaczęłam chudnąć. Potem okazało się, że to przez te guzy, które naciekały na jelita i zamykały światło tych jelit. Tymczasem nikt nie chciał mi dać skierowania na kolonoskopię, bo mówili mi, że jestem za młoda. Człowiek chce się leczyć, chce się ratować, cierpi, a lekarze mówią, że jest się za młodym na to, żeby działo się coś poważnego. To jest chory system - wspomina.

Konkretniejszych rzeczy kobieta dowiedziała się dopiero po tym, jak z powodu bólu trafiła do szpitala. Jedną z podejrzewanych chorób był nawet nowotwór. Z dalszych badań wynikło, że różne narządy Ani mają cechy ognisk głęboko naciekającej endometriozy na różnych narządach.

Po kilkunastu latach kobieta w końcu uzyskała diagnozę

Lekarze doradzali jej operację na NFZ, która wiązałaby się m.in. z wykonaniem stomii i funkcjonowaniem do końca życia z workiem. Postanowiła poszukać alternatyw.

- Powiedziałam sobie: nie chcę zostać kaleką, jeszcze na to za wcześnie. Najpierw znalazłam różne grupy na Facebooku, na których kobiety z podobnymi problemami opowiadały swoje historie. Mówiły, jak były leczone, radziły gdzie szukać pomocy. Potem pojechałam na Endokongres w Warszawie i tam dopiero trafiłam na fachową wiedzę na ten temat - wspomina kobieta.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Lidl wstrzymuje współpracę z największą rzeźnią w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem Polaków

Kobieta dowiedziała się o Centrum Leczenia Endometriozy w Dortmundzie, które pomagają osobom takim jak ona. Podczas operacji okazało się, że jej choroba jest skrajnie zaawansowana. Wiele z jej narządów okazało się zrośniętymi, między innymi pęcherz, nerki, macica, jajniki i jelita.

Po przebudzeniu Ania walczyła o życie. Przeszła długą rehabilitację i wydawało się, że wygrała, jednak choroba znów zaatakowała. W lutym bieżącego roku okazało się, że guz odrasta i niezbędna jest kolejna operacja, na którą kobieta nie ma pieniędzy. Jakby tego było mało, kiedy wróciła do pracy po zwolnieniu, czekało na nią wypowiedzenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Witold Pyrkosz zmarł 3 lata temu. Widok jego grobu wywołuje morze łez, niewiarygodne, gdzie się znajduje
  2. Stało się, władze wyspy zadecydowały. Elżbieta II może być usunięta ze stanowiska, koniec z monarchią?
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Kupił pieczywo za pomocą kasy samoobsługowej, oszukał na 2 zł. Nagle ujął go ochroniarz, porażające co mu grozi

Następny artykuł