kobieta z łysieniem złośliwym
fot. https://pixabay.com/ annekarakash
Autor Natalia Niewczas - 9 Września 2020

Od lat musi tłumaczyć, że nie ma raka. Jej choroba wciąż jest tajemnicą dla lekarzy

Kobieta odwiedzała dermatologów na potęgę - żaden z nich nie umiał jednak skutecznie wyeliminować nietypowego objawu, z jakim się do nich zgłaszała. O swojej chorobie dowiedziała się w wieku zaledwie 14 lat. Dla wielu tak młodych duszyczek diagnoza “łysienie złośliwe” brzmi zupełnie tak samo jak “koniec świata”.

Kobieta zaczęła przykrą przygodę z lekarskimi gabinetami w wieku 14 lat. Przykrą, bo żaden dermatolog nie potrafił zwalczyć problemu. Wszystko zaczęło się, kiedy Justyna zauważyła pośród gęstwiny włosów na głowie pierwszy łysy placek wielkości paznokcia.

Beata Tyszkiewicz może już nigdy nie wrócić przed kamery. Córka przekazała smutne wieści na temat gwiazdyBeata Tyszkiewicz może już nigdy nie wrócić przed kamery. Córka przekazała smutne wieści na temat gwiazdyCzytaj dalej


Kobieta boryka się z tym samym problemem od wielu lat


Pierwsze łyse miejsce przez krótki czas dawało zakryć się burzą pozostałych natapirowanych włosów dorastającej kobiety. W tym czasie Justyna odwiedzała specjalistów. Medycy zalecali wcierki i sterydy, ale organizm pacjentki zdawał się kompletnie je ignorować. Trzy miesiące później po łysym placku pozostało jedynie wspomnienie, podobnie jak po całej reszcie włosów - wszystkie wypadły.


U Justyny rozpoznano łysienie złośliwe, będącą odmianą łysienia plackowatego. Dzisiejsza medycyna wciąż niewiele wie o tej jednostce chorobowej. O przyczynie jej rozwoju snuje się wiele teorii: jedne dopatrują się podłoża choroby w genetyce, drugie w układzie odpornościowym czy stresie. Jedno jest jednak pewne: jej występowanie często idzie w parze z problemami natury psychicznej, jakich doświadczają wytykani palcami lub odrzucani przez innych pacjenci.


Jak podaje portal medonet.pl, nastoletnia Justyna żyła w ciągłym napięciu. Nie chciała, by ktokolwiek dowiedział się o jej problemie; obawiała się, że inni będą już zawsze postrzegać ją jako osobę poważnie chorą. Zaczesywała więc włosy tak długo, jak było to tylko możliwe, a potem, gdy naturalnej osłony zabrakło, nosiła peruki i chusty. Przez 10 lat wciąż próbowała dociec, co powoduje tak skrajne łysienie.


W tym czasie Justyna dwukrotnie zaobserwowała niespodziewany, drobny wzrost włosów. Za każdym razem znów następowało po nim jednak masowe wypadanie. Jak relacjonuje, mijani na ulicy nieznajomi wciąż posyłają jej współczujące spojrzenia. Domyśla się, że z racji wyglądu przypisują jej chorobę nowotworową.


- Ja w ogóle nie czuję się chora. Fakt, że nie mam włosów, jest w moim odczuciu zwykłym ubytkiem estetycznym. Społeczeństwo jest nieuświadomione w kwestii tego, że są różne choroby, które powodują, że włosy wypadają – tłumaczy kobieta.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo

Obecnie Justyna ma prawie 30 lat, a do swojej choroby podchodzi z dystansem, którego brakowało jej w czasach wczesnej młodości. Jest też mamą dwójki dzieci - ponieważ istnieje możliwość, że łysienie złośliwe jest chorobą przekazywaną genetycznie, stale monitoruje stan swoich pociech. Jak sama mówi, jeżeli któreś z nich okaże się borykać z tym samym problemem, udzieli mu wszelkiego niezbędnego wsparcia i zawczasu uwrażliwi na tę kwestię nauczycieli oraz pozostałych uczniów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż Dagmary Kaźmierskiej nie żyje? Zatrważające informacje o ”królowej życia” na ”Pudelku”
  2. Wielka ewakuacja w dużym polskim mieście. Życie mieszkańców zagrożone. Straszne
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Nie ma na niego mocnych, napar z imbiru rozpędzi najgorsze dolegliwości. Wystarczy dodać do niego jedną przyprawę, połączenie gwarantuje fenomenalne samopoczucie

Następny artykuł