Zmarła 48 godzin po podaniu szczepionki. Eksperci tłumaczą, że był to zbieg okoliczności

kobieta szczepionka
pixabay.com/torstensimon
Autor Natalia Niewczas13.01.2021

Nie żyje 41-letnia kobieta. 48 godzin przed śmiercią przyjęła pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 wynalezionej przez firmy Pfizer i BioNTech. Rodzina pragnie poznać dokładną przyczynę śmierci pacjentki.

41-letnia kobieta, Sonia Acevedo, mieszkanka Portugalii, pracowała w służbie zdrowia. Jako przedstawicielka zawodu medycznego otrzymała przywilej pierwszeństwa do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, z którego postanowiła skorzystać. Pierwszą dawkę specyfiku przyjęła w środę 30 grudnia 2020 roku.

Kobieta zmarła dwa dni po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Rodzina żąda wyjaśnienia przyczyn jej śmierci

Po przyjęciu pierwszej dawki preparatu od Pfizera i BioNTechu kobieta nie wykazywała żadnych efektów ubocznych po szczepieniu. Pacjentka nie cierpiała również z powodu chorób przewlekłych.

Jak podaje portal parenting.pl, po przyjęciu preparatu kobieta wróciła do domu. Dzień później odwiedziła swojego ojca; według jego relacji Sonia Acevedo czuła się wówczas dobrze.

- Nic jej nie było. Nie miała żadnych problemów zdrowotnych. Przyjęła szczepionkę na COVID-19, ale nie miała żadnych reakcji niepożądanych - relacjonuje ojciec kobiety.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Córka pacjentki przyznała, że matka skarżyła się tylko na dyskomfort spowodowany szczepieniem. Dnia 1 stycznia, po upływie 48 godzin od przyjęcia pierwszej dawki preparatu, kobietę znaleziono martwą w domu jej partnera.

Z doniesień mediów wynika, że nic nie wskazywało na udział osób trzecich w śmierci kobiety. Nie pojawiły się także oznaki nietypowych odczynów poszczepiennych. Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że przyjęcie szczepionki przyczyniło się do zgonu pacjentki.

Sprawę wciąż bada policja, zapoznało się z nią również portugalskie Ministerstwo Zdrowia. W ustaleniu bezpośredniej przyczyny zgonu kobiety ma pomóc sekcja zwłok.

Preparat będący wynikiem współpracy firm Pfizer i BioNTech został dopuszczony do użycia przez Komisję Europejską jako pierwszy. Według badań daje 95% skuteczność przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Niedawno do Polski trafiła pierwsza dostawa dopuszczonej do obrotu szczepionki od przedsiębiorstwa Moderna. O warunkowe dopuszczenie preparatu przeciw COVID-19 do użytku wnioskował również koncern AstraZeneca.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł