kobieta odnaleziona martwa
fot. https://unsplash.com/ Jenna Christina
Autor Natalia Niewczas - 19 Sierpnia 2020

Poszukiwana 37-latka została znaleziona martwa. Cierpiała na depresję poporodową, nie wolno lekceważyć jej objawów

Kobieta ze Szczecina w nocy z 17 na 18 sierpnia opuściła swoje mieszkanie - był to niewinny początek tragicznego końca. Od tamtego czasu została uznana za zaginioną, nie szukała kontaktu z rodziną. Do poszukiwań dołączyli funkcjonariusze policji. Nadzieje na odnalezienie kobiety niestety bardzo szybko okazały się złudne.

Kobieta opuściła dom w nocy z 17 na 18 sierpnia. Był to ostatni raz, gdy bliscy widzieli panią Olgę żywą. W wyniku intensywnych poszukiwań niedługo potem odnaleziono jej martwe ciało. Zaledwie trzy miesiące wcześniej 37-latka urodziła dziecko.

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Czytaj dalej


Kobieta 3 miesiące temu urodziła dziecko. Temat depresji poporodowej to często temat tabu

Kobieta wyszła z mieszkania przy ulicy Słowackiego w Szczecinie w nocy - niedługo potem odnaleziono jej ciało. Co szczególnie szokujące, trzy miesiące przed tragicznym odkryciem witała na świecie syna. Wedle doniesień portalu wiadomości.gazeta.pl zarówno krewni pani Olgi, jak i uczestniczący w poszukiwaniach funkcjonariusze, informowali o tym, że 37-latka cierpiała z powodu depresji poporodowej.

Depresja poporodowa to szczególny rodzaj zaburzenia psychicznego - składają się na nią reakcje fizyczne i psychiczne matki na urodzenie dziecka. Jak podaje portal medonet.pl, na przestrzeni lat zwiększyła się częstotliwość jej występowania. Z chorobą zmaga się bowiem już co ósma świeżo upieczona mama.

Zaburzenia depresyjne objawiają się znacznym spadkiem samopoczucia, wiary we własne możliwości czy ogólnym, długotrwałym przygnębieniem. Dotknięci depresją pacjenci wspominają również o nawracających myślach samobójczych. Poporodowa odmiana tej choroby może mieć związek z perspektywą stojących przed matką wyzwań, ale i podłoże fizjologiczne. Objawia się w szczególny sposób nawracającym lękiem i poczuciem winy (nie tylko dotyczącym wyłącznie samego potomka), trudnością z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji i bezsennością.

Dzisiaj grzeje: 1. Bagatelizowana choroba prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jakie są wczesne objawy zakrzepicy?
2. Waloryzacja emerytur 2021. Przyszłoroczne podwyżki mogą być kompletnym rozczarowaniem, będą zmiany?

Zmiany po narodzinach dziecka są ogromne - dotyczą zarówno samego ciała kobiety, jak i jej codzienności. W obrębie organizmu obserwuje się gwałtowny spadek stężenia hormonów płciowych, a z pojawieniem się nowego członka rodziny często idzie w parze szereg wyjątkowo stresujących sytuacji (na przykład choroby). Do tego wszystkiego dochodzi presja i ogromne zmęczenie. Wszystkie te okoliczności odbijają się na nastroju kobiety i mogą skutkować depresją poporodową.

Depresję poporodową da się skutecznie leczyć. Pierwszy krok to wizyta u psychologa oraz internisty - spadek nastroju mogą wywołać bowiem niektóre choroby tarczycy. W niektórych przypadkach niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego i jednoczesne podjęcie psychoterapii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid właśnie podjął decyzję w sprawie dzieci w szkołach.Będą uczyły się w przyłbicach
  2. Fatalne informacje dla wszystkich Polek i Polaków. Zmiany odczujemy na własnej skórze i w portfelach
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł