Kobieta migdałki sushi
maxpixel.net CC0 Public Domain
Autor Klaudia Bochenek - 19 Sierpnia 2020

25-latka cierpiała na ból migdałków, lekarze wyciągnęli z jej gardła coś zaskakującego. Miała kłopoty przez zjedzenie popularnego dania

Kobieta nigdy nie tknie ulubionego posiłku. Nigdy nie skarżyła się na niedogodności, nigdy też się nie zatruła. Dopiero lekarze wytłumaczyli jej, że dolegliwości, z którymi pojawiła się w szpitalu to konsekwencja produktu, który przeważał w daniu. Warto zaznaczyć, że wielu Polaków zajada się nim po same uszy.

Kobieta cierpiała na ból gardła, była przekonana, że to tylko zwykłe przeziębienie. Próbowała więc leczyć się domowymi sposobami, a kiedy to nie podziałało, udała się do lekarza. Tam specjaliści wyjaśnili jej, jak ogromny błąd popełniła - skusiła się na popularny posiłek.

Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyćObjawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Już nigdy nie tknie ulubionego posiłku. Kobieta nie sądziła, że to tak ogromne zagrożenie

Całą sytację opisał portal "Wprost" powołując się na "Sciencealert". Przytacza historię 25-latki z Tokio, która przez kilka dni skarżyła się na bóle gardła, a dokładnie migdałków. Sądziła, że to zwykłe przeziębienie, w najgorszym przypadku angina i będzie skazana na antybiotyki. Pojawiło się pieczenie i ogólne podrażnienie, dlatego nie zwlekała dłużej i wybrała się do szpitala. Tam po wywiadzie lekarskim została dokładnie zbadana. Lekarze dawno nie widzieli takiego przypadku na własne oczy.

Okazało się, że bóle gardła są ściśle związane z posiłkiem, który spożyła 5 dni przed pierwszymi objawami. 25-latka uwielbiała sushi i nigdy nie nabawiła się po nim większych kłopotów. Tym razem lekarze znaleźli w jednym z jej migdałków nicienia P.azarasi, który często występuje nie tylko w surowych rybach, ale i w pozostałych rodzajach surowego mięsa. Mierzył sobie 38 mm długości i 1,5 mm szerokości, w momencie kiedy został usunięty nadal żył.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. Poszedł do lasu na grzyby, zauważył błyski pod ściółką. Znalazł ogromny skarb z VII wieku

Co ciekawe takie sytuacje są dość rzadkie i to nawet w Japonii, gdzie sushi jest uwielbianym daniem. Od połowy lat 90. XX wieku odnotowano 700 takich przypadków w Japonii, krajach Północnego Pacyfiku, Ameryce Południowej i Holandii, ale większość z nich dotyczyła znalezienia pasożyta w żołądku, a nie zagnieżdżonego w migdałku.

Aby zapobiec takim nieprzyjemnościom, lepiej jeść sushi z restauracji, które sprowadza mięso ze sprawdzonego źródła. Jeśli mocno obawiamy się zachorowania, jako konsument mamy prawo spytać o takie rzeczy. W niektórych regionach krajów azjatyckich regulacje sprowadzania i serwowania takiego mięsa są bardzo luźne, dlatego łatwiej o zachorowania - ryby nie są składowane w odpowiednio niskiej temperaturze, a ich przygotowanie także pozostawia wiele do życzenia.

Należy także pamiętać, że nie tylko pasożyty są niebezpieczeństwem czyhającym na osoby uwielbiające sushi. Warto zwrócić uwagę także na to, że ryby hodowane w tym celu nierzadko znajdują się w środowisku, w którym aż roi się od metali ciężkich, m.in. rtęci. Ryby mogą także ulec skażeniu podczas połowu, transportu oraz przygotowania i być źródłem wirusów, które w konsekwencji powodują zapalenie wątroby typu A. Dlatego tak ważne jest zorientowanie się, jak działają popularne restauracje sushi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od września bardzo duże zmiany w Polsce. Przed chwilą ujawniono co ministerstwo chce zmienić w związku z koronawirusem
  2. Prowadząca "Nasz nowy dom" spisała testament. Katarzyna Dowbor zapisała w nim nie tylko swoje dzieci
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł