Kobieta - rak piersi
unsplash.com/Anthony Tran
Autor Barbara Bujar - 23 Października 2020

Lekarze biją na alarm. Wiele polskich pacjentek może nie otrzymać pomocy na czas

Rak piersi może rozwinąć się u każdej kobiety. W związku z tym wykonywanie badań profilaktycznych i regularne konsultacje pacjentek z lekarzami są koniecznością. Niestety, w czasie pandemii koronawirusa nie jest to takie proste. Statystyki są jednak bezwzględne. Każdego roku z powodu nowotworu umiera ponad 6 tysięcy Polek.

Każda kobieta, bez względu na wiek czy obciążenia genetyczne, powinna regularnie badać swoje piersi. To ważna czynność, która często chroni organizmy pacjentek lub pomaga im odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór. Ze względu na pandemię koronawirusa statystyki zachorowalności na raka piersi wśród Polek nie są prowadzone rzetelnie. Te z 2019 roku mówią jednak same za siebie.

Jak ustalił serwis WP Kobieta, tylko w ubiegłym roku z powodu raka piersi w Polsce zmarło blisko 6,6 tysiąca pacjentek. Każdego dnia notowano średnio 18 zgonów. W obliczu takich danych lekarze i członkowie fundacji przypominają o systematycznym wykonywaniu badań profilaktycznych. Niestety, pandemia koronawirusa skutecznie to utrudnia.

To już oficjalne. Sejm właśnie przyjął nową ustawę covidowąTo już oficjalne. Sejm właśnie przyjął nową ustawę covidowąCzytaj dalej

Każda kobieta powinna się badać. Rak piersi to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

O problemie raka piersi w Polsce wypowiedziała się dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Narodowego Instytutu Onkologii PIB w Warszawie. Jak zauważyła, od początku epidemii koronawirusa, która trwa już ponad pół roku, liczba kobiet biorących udział w badaniach piersi znacznie się zmniejszyła. Szczególny spadek obserwowany jest wśród pacjentek, które podejrzewają u siebie rozwój choroby.

- Liczba kobiet, które zgłaszają się do nas w ramach diagnostyki jest mniejsza. (…) Po porównaniu naszych wyników okazało się, że jest to spadek o około 1/3 pacjentek w stosunku do lat ubiegłych. To ogromna liczba. Dotyczy ona jednak tylko wczesnej diagnostyki, czyli kobiet, które podejrzewają u siebie nowotwór piersi – powiedziała w rozmowie z WP Kobieta.

O powadze sytuacji przypominają Polkom także pracownicy fundacji. Ci z kolei podejmują jeszcze jeden ważny temat, jakim jest stawianie diagnozy na własną rękę. Takie zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego nawet w czasie pandemii. W związku z tym warto o siebie zadbać i w razie potrzeby zgłaszać się do specjalnych organizacji, które cały czas zapraszają do siebie pacjentki.

- Panie nie dość, że nie diagnozują się teraz u lekarzy, to jeszcze nie szukają pomocy w takich fundacjach jak nasza – powiedziała Magdalena Jarecka, prezes fundacji W Związku z Rakiem.

- Ludzie boją się tego wirusa, siedzą w domach i nawet objawy, które mogłyby wskazywać na nowotwór schodzą na dalszy plan. Bo przecież jest pandemia i skupiamy się na tym, że szaleje wirus i możemy się nim zarazić. Nie w głowach nam diagnostyka onkologiczna. Jest taka kampania – Rak nie poczeka na koniec epidemii. W jej ramach staramy się zwracać uwagę na podstawowe objawy nowotworów. Nie można ich bagatelizować, trzeba koniecznie zgłaszać się do onkologów, bo czas ma tutaj ogromne znaczenie – dodała.

Rak nie poczeka – to idealne podsumowanie słów ekspertów zajmujących się walką z rakiem piersi. Niestety nie przestaje obowiązywać nawet teraz, kiedy dostęp do lekarzy jest utrudniony. W związku z tym każda kobieta powinna pamiętać o tym, że ani teleporada, ani wyszukanie informacji w internecie nie zastąpi spotkania ze specjalistą.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Co tam się dzieje? Policja otoczyła posłanki, trwa protest
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

Nieoficjalne: nadchodzą kolejne ważne zmiany w polskich szkołach. Rodzice powinni dobrze się przygotowaćNieoficjalne: nadchodzą kolejne ważne zmiany w polskich szkołach. Rodzice powinni dobrze się przygotowaćCzytaj dalej

Sposób na taką konsultację musi się znaleźć. Szczególnie mocno postarać powinny się o nią kobiety, które zauważyły u siebie pierwsze niepokojące objawy.

- Takim objawem jest szybko powiększający się, twardy i niebolesny guzek w piersi. Niebolesny, bo rak nie boli, z czego kobiety często nie zdają sobie sprawy. Poza tym krwisty wyciek z brodawki – to również coś niepokojącego. Powiększone węzły chłonne pod pachą również powinny nas zaalarmować. Do tego zaciągnięcie, zaczerwienie czy pogrubienie skóry. Przy każdym z tych objawów powinniśmy jak najszybciej znaleźć się w gabinecie lekarskim – dodała dr Jagiełło-Gruszfeld

Naukowcy odkryli nowy objaw zakażenia koronawirusem. Dotyczy głównie kobietNaukowcy odkryli nowy objaw zakażenia koronawirusem. Dotyczy głównie kobietCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
  2. Facebook jak Tinder. W Polsce oficjalnie uruchomiono możliwość randkowania
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  7. Szpital na stadionie powstaje w ekspresowym tempie. Właśnie pokazali zdjęcia, robią wrażenie

Następny artykuł