kobieta z HIV
fot. https://unsplash.com/ CDC
Autor Natalia Niewczas - 30 Sierpnia 2020

Pokonała HIV bez leków. Jak to możliwe?

Kobieta dowiedziała się o swojej chorobie w 1992 roku. Obecnie ma 66-lat i może zostać pierwszą pacjentką uznaną za wyleczoną - jej organizm poradził sobie z HIV bez wykorzystania leków czy ryzykownego przeszczepu szpiku. Opisanie przypadku Loreen Willenberg z Kaliforni to duży naukowy krok w dobrą stronę.

Kobieta już od wielu lat służy naukowcom starającym się rozgryźć poważny problem zdrowotny, z jakim wiąże się zakażenie wirusem HIV. Loreen jest regularnie badana pod kątem obecności wirusa w komórkach jej ciała. Najnowsze wyniki przeprowadzonych testów sugerują, że niektóre ludzkie organizmy mogą być w stanie samodzielnie blokować namnażanie się groźnego wirusa.

Skażone mięso na półkach sklepowych. Pilna decyzja sanepiduSkażone mięso na półkach sklepowych. Pilna decyzja sanepiduCzytaj dalej

Kobieta poskromiła HIV bez leków i przeszczepu

Przypadek tej 66-letniej kobiety może okazać się przełomowy. Dzisiejsza medycyna oferuje dotkniętym HIV osobom stosowanie hamujących rozmnażanie się wirusa leków. Pacjenta uznaje się za wyleczonego wtedy, gdy cząsteczki wirusa zostaną usunięte z jego ciała (co udało się za pomocą przeszczepu szpiku w dwóch udokumentowanych przypadkach), albo gdy proces jego namnażania zostanie powstrzymany. Najnowsze wyniki badań opublikowane w prestiżowym naukowym czasopiśmie “Nature” sugerują jednak, że istnieje inny mechanizm, który może bez pomocy leków i przeszczepu tłumić niebezpiecznego wirusa.

Według zamieszczonego w “Nature” artykułu organizmy niektórych, przez lata stosujących terapię przeciwretrowirusową osób, mogą stłumić wirusa samodzielnie. Co za tym idzie, możliwe staje się odstawienie wywołujących efekty uboczne farmaceutyków. Uczeni opisali przypadek Loreen, której ciało od przeszło trzech dekad samo unieszkodliwia wirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające słowa lekarzy. Sytuacja chorych na raka jest tragiczna
2. Policjant złapał ją za kółkiem w Brzezinach. Pomimo 3,5 promili we krwi miała jedną prośbę

Jak podaje portal medonet.pl, oprócz reakcji organizmu Loreen opisano również podobne przypadki kolejnych 63 pacjentów - ich układy immunologiczne skutecznie blokowały niszczycielską infekcję, a wirus po prostu nie potrafił się namnażać. Układ odpornościowy takich osób wykazuje wysoką pamięć o wirusie i zaczyna samodzielnie odnajdować komórki, w których rozpoznaje genom niszczycielskiego wirusa. Naukowcy sądzą, że układ immunologiczny może odgrywać kluczową rolę w unieszkodliwieniu wirusa HIV.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, pilne ostrzeżenie GIS. Chodzi o mięso drobiowe, jego spożycie może być niebezpieczne
  2. Ogromny marsz idzie ulicami Warszawy. Ludzie mają już dość, tłumy wyszły na ulice
  3. Nastolatki zignorowały czerwoną flagę. Nie mogły wrócić na brzeg
  4. Ksiądz zarażony koronawirusem. Sanepid poszukuje wiernych
  5. Wstrząsająca relacja zgwałconego mężczyzny. Szczegóły tylko dla osób o mocnych nerwach
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł