Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Specjaliści tłumaczą

kobiety rzadziej umierają na COVID-19
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Klaudia Gaicka01.12.2020

Naukowcy twierdzą, że kobiety są obarczone mniejszym ryzykiem zgonu z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Okazuje się bowiem, że spośród wszystkich ofiar koronawirusa SARS-CoV-2, około 60 proc. pacjentów stanowią mężczyźni.

Pomimo to, że na ciężki przebieg COVID-19 narażony jest każdy z nas, badania dowodzą, że kobiety rzadziej umierają z powodu tej choroby.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od płci, każdy z nas powinien o siebie dbać w tym trudnym okresie. Tyczy to się w szczególności osób z grupy ryzyka. Zaskakującą analizę danych naukowców przedstawił portal Popularne.pl.

Okradała pacjentów szpitala. 27-latka usłyszała zarzutyOkradała pacjentów szpitala. 27-latka usłyszała zarzutyCzytaj dalej

Naukowcy twierdzą, że kobiety są obarczone mniejszym ryzykiem zgonu z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19

Okazuje się bowiem, że spośród wszystkich ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 około 60 proc. pacjentów stanowią mężczyźni. Badacze z Wielkiej Brytanii przebadali aż 17 milionów dorosłych osób i stwierdzili, że mężczyźni mogą być aż dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko śmierci.

Te doniesienia potwierdzili także naukowcy z jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie - Yale. Zajęli się oni badaniem biologicznego wyjaśnienia tego, jak prezentują się dane dotyczące płci ofiar COVID-19.

Odkryli, że kobiece organizmy znacząco lepiej przygotowują się do obrony przed koronawirusem. Kwestię wyjaśnił profesor immunobiologii Akiko Iwasaki.

- Mamy teraz dane sugerujące, że reakcja immunologiczna u pacjentów z COVID-19 znacznie różni się w zależności od płci. Te różnice mogą leżeć u podstaw większej podatności na wiele innych chorób, nie tylko COVID-19 - powiedział.

Naukowcy podczas badania pobrali próbki krwi z nosa oraz śliny od pacjentów, którzy byli na wczesnym etapie infekcji. Okazało się, że istnieje spora różnica w odpowiedzi immunologicznej w zależności od płci.

U mężczyzn pojawia się wyższy poziom kilku typów białek zapalnych zwanych cytokinami (m.in IL-8 i IL-18). Ów białka rozmieszczone są jako wrodzona reakcja obronna organizmu.

Ich pojawienie się wpływa na obecność stanu zapalnego i jest dobre dla organizmu. Jednak w przypadku COVID-19 zdarza się, że tych białek jest zbyt wiele, co samo w sobie doprowadza do śmierci organizmu.

Z kolei kobiety miały na wczesnych etapach infekcji większą ilość białych krwinek, w ten sposób organizm mobilizuje się do walki z koronawirusem SARS-CoV-2.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Wspaniałe wsparcie dla ratowników medycznych. Aplikacja może uratować niejedno życieWspaniałe wsparcie dla ratowników medycznych. Aplikacja może uratować niejedno życieCzytaj dalej

Autorzy badania podkreślają, że ich analiza nie jest idealna i w wielu kwestiach może być błędna.

Niezależnie od płci warto wiedzieć, jak wzmocnić swój układ immunologiczny. Poznaj podstawowe zasady dbania o odporność.

Jedna trzecia ciała 12-latka jest pokryta poparzeniami. Wszystko żeby nagrać filmikJedna trzecia ciała 12-latka jest pokryta poparzeniami. Wszystko żeby nagrać filmikCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł