Episkopat wydał oświadczenie, wszystko już jasne. Co z kolędą w czasie epidemii?

kolęda 2020: decyzja episkopatu
unsplash Father James
Autor Klaudia Gaicka02.12.2020

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do kolędy w roku 2020. Duchowny radzi, aby śledzić komunikaty parafialne. "Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca".

Episkopat podjął decyzję odnośnie do kolędy w roku 2020. Nie dam się ukryć, że trwający rok oraz pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo nas doświadczyły i wszelkie decyzje muszą być podejmowane, biorąc to pod uwagę.

Miał udar mózgu. Przez 7 godzin wozili go w karetce, niestety finał okazał się tragicznyMiał udar mózgu. Przez 7 godzin wozili go w karetce, niestety finał okazał się tragicznyCzytaj dalej

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do kolędy w roku 2020. Należy śledzić komunikaty parafialne

O tym, że Święta Bożego Narodzenia nie będą w tym roku takie jak zwykle, informowaliśmy już kilka dni temu. Jak podaje portal Popularne.pl, teraz jednak dowiadujemy się dokładnie, jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda.

- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ksiądz zachęcił wiernych do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w lokalnych kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie do wizyty duszpasterskiej w danej diecezji.

Duchowny zauważył także, że nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej sprawie. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić, jaką decyzję podejmie nasza parafia.

Pomimo tego, że kolędowanie jest jednym z najstarszych zwyczajów świątecznych, musimy pamiętać o tym, że sytuacja wciąż nie jest unormowana.

Chociaż Ministerstwo Zdrowia odnotowuje w ostatnim czasie znacząco niższe liczby zakażeń, nie powinniśmy spoczywać na laurach, ponieważ jeszcze kilka tygodni temu była skrajnie dramatyczna. Rekordowa dobowa liczba zakażeń bardzo szybko zbliżała się do 28 tys.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dyspensy od uczestnictwa w bożonarodzeniowej mszy świętej.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Naukowcy biją na alarm. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusaNaukowcy biją na alarm. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusaCzytaj dalej

- Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy. Będą oni informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji - wyjaśnił.

Przypominamy także o limitach obowiązujących podczas świątecznych spotkań. Rozporządzenie dotyczące obostrzeń trwających do 27 grudnia zakłada ograniczenie liczby osób na spotkaniach rodzinnych.

Pierwszy kraj na świecie dopuścił do użycia szczepionkę na koronawirusa. Pacjenci dostaną ją w przyszłym tygodniuPierwszy kraj na świecie dopuścił do użycia szczepionkę na koronawirusa. Pacjenci dostaną ją w przyszłym tygodniuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł