Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczenia

Kolęda w czasie epidemii koronawirusa
pixabay.com/monicore
Autor Barbara Bujar18.11.2020

Nieuchronnie zbliża się okres kolęd, który dla wiernych kościoła katolickiego jest niezwykle ważny. Niestety, w okresie pandemii koronawirusa odwiedziny duchownych będą bardzo utrudnione. Pierwsze diecezje wydały już oświadczenia w tej kwestii. W niektórych kolędy zostaną odwołane, a księża ograniczą się wyłącznie do poświęcenia nowych domów i mieszkań, w innych odwiedziny zostaną przełożone na inny termin. Pozostałe natomiast wstrzymują się z decyzją, obserwując rozwój epidemii w Polsce.

Kolęda to jedna z tradycji kościoła katolickiego, bez której wierni nie wyobrażają sobie okresu świąt Bożego Narodzenia. Niestety, w tym roku wielu z nich po raz kolejny będzie musiało zaakceptować zmianę swoich zwyczajów. Podobnie jak na początku listopada, kiedy w Dniu Zmarłych zamknięto cmentarze, zbliżające się domowe wizyty duszpasterskie mogą się nie odbyć.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscyMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscyCzytaj dalej

Kolęda podczas epidemii koronawirusa. Podjęto pierwsze decyzje

Wizyty duchownych, które w środowisku katolickim odbywają się zazwyczaj od grudnia do lutego, przebiegają w domach wiernych. Księża po kolei odwiedzają mieszkańców, z którymi się witają, modlą i błogosławią ich rodziny na cały przyszły rok. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 taki rodzaj wizyt został jednak uznany za niebezpieczny. Duszpasterze mogą przyczynić się bowiem do roznoszenia patogenu.

Wobec tego w poszczególnych archidiecezjach duchowni zaczęli zastanawiać się, jak rozwiązać problem z tegorocznymi kolędami. Część z nich podjęła już w tej kwestii odpowiednie decyzje. Oświadczenie wydał między innymi biskup Roman Pindel.

- W diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie (…) Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez wydział duszpasterstwa ogólnego – przekazał duchowny cytowany przez Onet.

Decyzja zapadła także w archidiecezji katowickiej. Z ustaleń "Onetu" wynika, że w tamtejszych parafiach odwiedziny duszpasterskie zostaną odwołane całkowicie. Księża będą mogli jedynie przystąpić "do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy". Z kolei za pozostałych wiernych zostaną odprawione msze święte.

- Obecnie trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, od domu do domu. Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne, jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych – przekazał w rozmowie z Gościem Katowickim ks. Roman Chromy.

Kolęda 2020 po nowemu

Msze święte w mniejszych grupach odbędą się także w archidiecezji poznańskiej. Na wniosek abp. Stanisława Gądeckiego kapłani wygłoszą tam specjalną homilię i modlitwę w celu udzielenia błogosławieństwa wszystkim zebranym.

Informacjami na temat organizacji tegorocznej kolędy podzielił się także dyrektor biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej, ksiądz Łukasz Michalczewski. Choć nie podał żadnych szczegółów, zapewnił, że decyzja zapadnie pod koniec grudnia. W pozostałych diecezjach może być podobnie.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.Kreacja Agaty Dudy pod mocnym ostrzałem. Internauci dopatrzyli się dwóch ukrytych przekazów
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?Czytaj dalej

Większość diecezji znajdujących się na terenie Polski wstrzymuje się z oficjalnymi oświadczeniami. Duchowni regularnie śledzą raporty Ministerstwa Zdrowia, w tym informacje o obowiązujących restrykcjach i dziennych przyrostach zakażeń.

- Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej, aby na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia wydać taką decyzję odnośnie do przeprowadzenia kolędy w tym roku, która uwzględni przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo wiernych oraz księży – przekazał w rozmowie z Onetem ksiądz Przemysław Lech z biura prasowego diecezji sosnowieckiej.

Mocne słowa ratownika medycznego. Mocne słowa ratownika medycznego. "Ten system nie działa"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagranie z Tatr jest hitem sieci. Poszli w góry, nagle ściągnęli spodnie i weszli na lód
  2. Oryginalne nagranie z Czarnobyla. Mężczyźni usuwali radioaktywny materiał własnymi rękami [wideo]
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Mężczyzna umarł na raka. Jego wierny labrador odszedł przy boku pana kilka godzin później
  7. Nie żyje uczestnik „MasterChef Junior”. Miał tylko 14 lat, doszło do wielkiej tragedii

Następny artykuł