kolka nerkowa objawy
fot. unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Klaudia Gaicka - 14 Czerwca 2020

Kolka nerkowa może być początkiem poważnych problemów. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i leczyć

Kolka nerwowa jest charakterystycznym symptomem pewnej groźnej dolegliwości. Może doprowadzić nawet do ostrej niewydolności nerek. Warto wiedzieć, czym się objawia oraz jak wygląda jej lekarska diagnostyka. Leczenie jej na własną rękę nie jest najlepszym wyborem.

Kolka nerkowa jest nie tylko bardzo nieprzyjemna, jest również objawem, który powinien nas zaniepokoić. Jest specyficznym symptomem kilku poważnych chorób nerek, a przede wszystkim kamienicy nerkowej.

Kolka nie jest łatwa do zwalczenia, zwłaszcza jeżeli jako remedium próbujemy stosować typowe leki przeciwbólowe. Dużo lepiej z tym schorzeniem radzą sobie medykamenty rozkurczowe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy próbować leczyć kolkę na własną rękę. Jeżeli po przeczytaniu poniższego opisu odczuć towarzyszących kolce nerkowej, stwierdzimy, że może być ona tym, co nas męczy, najlepiej zgłosić się do specjalisty.

Wiadomość, na którą czekały tysiące Polaków. 22 czerwca zniknie kolejny zakazWiadomość, na którą czekały tysiące Polaków. 22 czerwca zniknie kolejny zakazCzytaj dalej

Kolka nerkowa, warto wiedzieć, jak ją rozpoznać

Kolka nerkowa powoduje ból w okolicy lędźwiowej, który może promieniować na inne części ciała. Najczęściej promieniuje do okolic łona lub narządów płciowych, ale może się zdarzyć, że ból sięgnie nawet ud. Zdiagnozowani pacjenci bardzo źle go wspominają i opisują jako symptom nie do zniesienia. Dodatkowo chorzy skarżą się na nieprzyjemne parcie na mocz, częstomocz, nudności, wzdęcia brzucha i wymioty.

Jak podaje serwis Medonet.pl, powyższe objawy są wywołane przez napieranie dużej ilości moczu na nerki. W przypadku kamienicy nerkowej wytworzone, zalegające kamienie nerkowe utrudniają swobodny przepływ moczu. Występujące złogi mają minimum 2 milimetry średnicy i ich wydalanie jest bardzo bolesne. Im większe kamienie, tym szybciej mogą doprowadzić nawet do ostrej niewydolności nerek.

Jako profilaktykę tej nieprzyjemnej choroby zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości płynów i ograniczenie soli. Nie bez wpływu pozostaje również cały styl życia pacjenta bowiem większe ryzyko zachorowania, występuje u osób z nadwagą i otyłością. Dodatkowo narażone są również osoby suplementujące wapno.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Ceny nad morzem zwalają z nóg. Paragon za zestaw z rybą opiewa na horrendalnie wysoką kwotę

Diagnostyka kolki nerkowej bywa stosunkowo prosta, zwłaszcza w momencie, kiedy pacjent ma jej charakterystyczne objawy. Zwykle lekarz decyduje się jednak na badania moczu. U większości chorych występuje krwiomocz (duża ilość erytrocytów). U niektórych pacjentów w wynikach badań mogą pojawić się również bakterie i leukocyty. Dodatkowo lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak USG oraz RTG jamy brzusznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Danuta Holecka nie wspomniała o pewnym ważnym fakcie. Po latach wszystko wyszło na jaw
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Odkryliśmy sekret rodziny Adama Małysza. Członek rodziny znalazł się w kadrze narodowej. Powtórzy jego sukcesy?

Następny artykuł