Kolor moczu: co oznacza
Źródło: fot. pexels.com
Autor Karol Zaborowski - 13 Maja 2020

Kolor moczu mówi wiele o Twoim zdrowiu. Jeden z nich może świadczyć o nowotworze

Kolor moczu może dla wielu osób nic nie oznaczać, jednak powinniśmy go regularnie sprawdzać. Dzięki temu możemy bardzo dużo dowiedzieć się o naszym zdrowiu, a także zobaczyć, czy przypadkiem w naszym ciele nie rozwija się niebezpieczna choroba.

Kolor moczu może przybierać naprawdę nieoczekiwane odcienie, które mogą naprawdę nas przestraszyć. W normalnych warunkach nasz mocz powinien mieć barwę słomkową. W takim wypadku świadczy on o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Jednak są pewne odstępstwa, które zawsze powinny wzbudzać naszą czujność.

Ważny jest nie tylko kolor, ale również zapach, jak i to, czy mocz się pieni. Choć brzmi to niewiarygodnie, to dla lekarza takie informacje są niezwykle istotne w postawieniu odpowiedniej diagnozy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Premier Morawiecki poinformował o ważnej decyzji rządu. Od najbliższej niedzieli nowe zmiany w obostrzeniachPremier Morawiecki poinformował o ważnej decyzji rządu. Od najbliższej niedzieli nowe zmiany w obostrzeniachCzytaj dalej

O czym świadczy kolor moczu?

W przypadku, kiedy nasz mocz zdaje się zagęszczony, a jego barwa jest ciemniejsza oznaczać to może, że jesteśmy lekko odwodnieni. W takim wypadku wystarczy zazwyczaj pilnować odpowiedniej ilości płynów przyjmowanej każdego dnia i wszystko powinno wrócić do normy. W przypadkach skrajnego odwodnienia mocz może przybierać nawet barwę brązową. Taka barwa wskazywać może również na problemy z wątrobą.

Natomiast jaśniejsza barwa moczu informuje nas, że w naszym organizmie jest zbyt dużo wody, co również jest dla nas niebezpieczne. Jasny mocz świadczyć może także o cukrzycy lub nieprawidłowej pracy naszych nerek. Jeżeli zauważysz takie zmiany, które nie ustępują po zmianie ilości przyjmowanych płynów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Co ciekawe nasz mocz może być również niebieski, a nawet zielony. Najczęściej taka barwa wywołana jest przez przyjmowane leki, chociaż zielony kolor może świadczyć o rozwijającej się infekcji w nerkach lub pęcherzu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Wszyscy myśleli, że 5-latek zmarł na Covid-19. Prawda wyszła na jaw po 11 dniach, słowa ojca wywołują ciarki

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, naszą szczególną uwagę powinien zwrócić różowy oraz czerwony kolor moczu. Co prawda może on się pojawić po zjedzeniu większej ilości buraków, czy też jeżyn, jednak świadczy również o obecności krwi w moczu. Jest to niezwykle niepokojący objaw, który oznaczać może, że cierpimy na raka. Dlatego też, jeżeli nie jedliśmy w ostatnich dniach nic, co zawiera duże ilości czerwonych barwników, to powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. W takiej sytuacji liczy się dosłownie każda chwila.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najtańszy, najszybszy i najpyszniejszy. Cudowny sernik bez sera, rewelacyjna receptura trafiła do sieci
  2. Z pozoru zwykłe, rodzinne zdjęcie. Pod stołem jednak ukrywa się tragedia matki
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach

Następny artykuł