Kolor moczu: co oznacza
Autor Karol Zaborowski - 25 Stycznia 2020

Kolor moczu mówi wiele o Twoim zdrowiu. Jeden z nich może świadczyć o nowotworze, natychmiast idź do lekarza!

Kolor moczu może dla wielu osób nic nie oznaczać, jednak powinniśmy go regularnie sprawdzać. Dzięki temu możemy bardzo dużo dowiedzieć się o naszym zdrowiu, a także zobaczyć, czy przypadkiem w naszym ciele nie rozwija się niebezpieczna choroba.

Kolor moczu może przybierać naprawdę nieoczekiwane odcienie, które mogą naprawdę nas przestraszyć. W normalnych warunkach nasz mocz powinien mieć barwę słomkową. W takim wypadku świadczy on o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Jednak są pewne odstępstwa, które zawsze powinny wzbudzać naszą czujność.

Ważny jest nie tylko kolor, ale również zapach, jak i to, czy mocz się pieni. Choć brzmi to niewiarygodnie, to dla lekarza takie informacje są niezwykle istotne w postawieniu odpowiedniej diagnozy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Byli w Chinach, kiedy wybuchła epidemia. Teraz wracają do PolskiByli w Chinach, kiedy wybuchła epidemia. Teraz wracają do PolskiCzytaj dalej

O czym świadczy kolor moczu?

W przypadku, kiedy nasz mocz zdaje się zagęszczony, a jego barwa jest ciemniejsza oznaczać to może, że jesteśmy lekko odwodnieni. W takim wypadku wystarczy zazwyczaj pilnować odpowiedniej ilości płynów przyjmowanej każdego dnia i wszystko powinno wrócić do normy. W przypadkach skrajnego odwodnienia mocz może przybierać nawet barwę brązową. Taka barwa wskazywać może również na problemy z wątrobą.

Natomiast jaśniejsza barwa moczu informuje nas, że w naszym organizmie jest zbyt dużo wody, co również jest dla nas niebezpieczne. Jasny mocz świadczyć może także o cukrzycy lub nieprawidłowej pracy naszych nerek. Jeżeli zauważysz takie zmiany, które nie ustępują po zmianie ilości przyjmowanych płynów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Co ciekawe nasz mocz może być również niebieski, a nawet zielony. Najczęściej taka barwa wywołana jest przez przyjmowane leki, chociaż zielony kolor może świadczyć o rozwijającej się infekcji w nerkach lub pęcherzu.

Naszą szczególną uwagę powinien zwrócić różowy oraz czerwony kolor moczu. Co prawda może on się pojawić po zjedzeniu większej ilości buraków, czy też jeżyn, jednak świadczy również o obecności krwi w moczu. Jest to niezwykle niepokojący objaw, który oznaczać może, że cierpimy na raka. Dlatego też, jeżeli nie jedliśmy w ostatnich dniach nic, co zawiera duże ilości czerwonych barwników, to powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. W takiej sytuacji liczy się dosłownie każda chwila.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polak znany z reality-show nie żyje. Przedawkował narkotyki, miał 29 lat
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Śmiertelnie niebezpieczna choroba staje się coraz powszechniejsza. Eksperci zaobserwowali znaczący wzrost zachorowań
  4. Naukowcy przebadali DNA nowego wirusa z Chin. Choroba została wykryta w kolejnych krajach
  5. Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość Polaków
  6. Polacy w centrum epidemii wirusa Wuhan. Bardzo niepokojące wiadomości

Następny artykuł