komary tygrysie
fot. https://pixabay.com/ nuzree
Autor Klaudia Gaicka - 13 Lipca 2020

Niebezpieczny gatunek komara zbliża się do Polski. Jak go rozpoznać, dlaczego jest groźny?

Komary tygrysie wyglądem przypominają te najpopularniejsze w naszym kraju, różni ich jednak podstawowa cecha. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać komary tygrysie, ponieważ roznoszą wiele egzotycznych chorób. W tym również te cechujące się stosunkowo wysoką śmiertelnością.

Komary w tym roku są wyjątkowo dokuczliwe. Jednymi z najgroźniejszych są komary tygrysie, które roznoszą wiele bardzo groźnych dla człowieka chorób. Chociaż na razie nie ma potwierdzonych informacji o występowaniu ich na terenie naszego kraju, komary tygrysie są coraz bliżej Polski z roku na rok.

Dawniej odnotowywano je jedynie na terenach Azji i wschodniej Afryki, z czasem przesunęły się do Francji i Włoch, a w ostatnich latach były już obecne w okolicach granicy słowackiej, czeskiej i niemieckie. Z uwagi na migrację tych insektów, warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Całe szczęście mają kilka cech charakterystycznych.

Lekarze przez 3 lata bagatelizowali jej objaw. Kiedy postawiono diagnozę rozpoczęła się walka o życie kobietyLekarze przez 3 lata bagatelizowali jej objaw. Kiedy postawiono diagnozę rozpoczęła się walka o życie kobietyCzytaj dalej

Komary tygrysie są bardzo niebezpieczne. Przenoszą wiele groźnych chorób

Jak podaje portal Medonet.pl, pod względem rozmiaru komary tygrysie przypominają polskie komary brzęczące lub widliszki. Zdarza się, że niektóre okazy są większe nawet o 4 mm, przez co mogą mieć nawet 1 cm wielkości. Ich cechą rozpoznawczą jest ubarwienie. Mają ciemne odwłoki pokryte białymi paskami i kropkami.

Pocieszeniem w przypadku komarów tygrysich jest to, że nie przenoszą one malarii, to jednak koniec dobrych wiadomości. Zamiast tego możemy się od nich zarazić żółtą febrą, dengą, gorączką chikungunya oraz gorączką Zachodniego Nilu.

Żółta febra zwana żółtą gorączką skutkuje początkowo objawami grypopodobnymi, nudnościami, wymiotami oraz światłowstrętem. W bardziej zaawansowanym stadium u pacjentów pojawia się krwiomocz, żółtaczka, bóle brzucha lub krwawienia z błon śluzowych. Febra jest chorobą śmiertelną, może doprowadzić do zapalenia serca i mózgu lub do niewydolności nerek.

Denga również rozpoczyna u pacjentów symptomy grypopodobne. Dodatkowo chorzy cierpią na wysypkę, która może wyewoluować w postać krwotoczną (z wybroczynami i krwawieniem z błon śluzowych), a także prowadzić do wstrząsu i śmiertelnych powikłań.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Przy gorączce chikungunya pacjentom doskwierają najczęściej bóle stawowe i gorączka. Zdarza się, że bóle mogą trwać nawet kilka lat po wyzdrowieniu. Powikłania choroby najczęściej dotykają układu nerwowego, oczu lub mięśnia sercowego.

Gorączka Zachodniego Nilu również wywołuje objawy grypopodobne, jednak do tego występują: nudności i wymioty, uczucie osłabienia, problemy z koncentracją oraz zaburzenia świadomości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł