Objawy uczulenia na komary. Jeśli je zauważysz, nie ma czasu do stracenia

Komary to wyjątkowo irytujące owady. Dają o sobie zapomnieć tylko na chwilę w okresie zimowym, aby wraz z nadejściem lata powrócić i znów terroryzować ludzi swym brzęczeniem. Drażniące odgłosy wydawane przez te małe insekty to jednak nie jedyny, ani nawet nie największy związany z nimi problem. O wiele bardziej uciążliwe, a także potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, są ukąszenia komarów.
Komary kąsają nas latem, szczególnie wieczorami; atakują, gdy przechadzamy się po miejskim parku, spacerujemy po lesie, a nawet gdy próbujemy wynagrodzić sobie ciężki dzień pracy chwilą relaksu na balkonie bądź tarasie. Ukąszenie tych podstępnych owadów zazwyczaj kończy się powstaniem na skórze czerwonego bąbla. O dokuczliwie swędzącej zmianie trudno zapomnieć. Jednocześnie nie jest ona najgorszym z możliwych skutków ukąszenia komara.
Komary mogą wywoływać reakcje uczuleniowe
Bąble pozostawione na skórze przez komary same w sobie nie stwarzają zagrożenia dla życia. Czasem jednak po ugryzieniu owada w organizmie człowieka zachodzą reakcje alergicznie, mogące objawiać się podwyższeniem temperatury ciała bądź wystąpieniem pokrzywki. Uczulenie na komary daje różne objawy i wystąpienia żadnego z nich z pewnością nie powinniśmy ignorować.
Jak podaje portal polki.pl, to samice, nie samce komarów potrzebują naszej krwi, aby zapewnić sobie i swemu potomstwu dalszy byt. Podczas ukąszenia samica owada wtłacza w nasze ciało substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Chociaż podobne przypadki zdarzają się rzadko, szybka reakcja może okazać się kluczem do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.
Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele
2. Na urlop lepiej weź je ze sobą. Podczas pandemii niektórych rzeczy w hotelu nie będzie
Wśród łagodniejszych objawów alergicznych spowodowanych ukąszeniem komara wyróżniamy pojawienie się odczynu zapalnego na skórze, miejscowego obrzęku lub wystąpienie pokrzywki. Do jednego z najgorszych scenariuszy związanych z nieprzyjemnym spotkaniem oko w oko z komarem należy wstrząs anafilaktyczny. Powstaje na przykład w wyniku reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Jest silny, nagły i zagraża życiu człowieka. Pozostałymi objawami mogącymi świadczyć o doznaniu wstrząsu anafilaktycznego są problemy z oddychaniem, kaszel i duszności, wymioty, a także ból brzucha.
Symptomów wskazujących na wstrząs anafilaktyczny nie wolno ignorować - jeżeli na ciele zaobserwujemy wyraźny obrzęk ust lub oczu należy niezwłocznie wezwać pomoc. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy objaw anafilaksji musi wystąpić w pojedynczym przypadku. Dotkniętemu anafilaksją pacjentowi należy bezzwłocznie podać domięśniowy zastrzyk z adrenaliną.
ZOBACZ TAKŻE:
- Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
- Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz;
- Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
- Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
- Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
- Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet
Następny artykuł