Objawy uczulenia na komary. Jeśli je zauważysz, nie ma czasu do stracenia

uczulenie na komary
fot. https://pixabay.com/ Lipso_Kozerga
Autor Natalia Niewczas15.07.2020

Komary to wyjątkowo irytujące owady. Dają o sobie zapomnieć tylko na chwilę w okresie zimowym, aby wraz z nadejściem lata powrócić i znów terroryzować ludzi swym brzęczeniem. Drażniące odgłosy wydawane przez te małe insekty to jednak nie jedyny, ani nawet nie największy związany z nimi problem. O wiele bardziej uciążliwe, a także potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, są ukąszenia komarów.

Komary kąsają nas latem, szczególnie wieczorami; atakują, gdy przechadzamy się po miejskim parku, spacerujemy po lesie, a nawet gdy próbujemy wynagrodzić sobie ciężki dzień pracy chwilą relaksu na balkonie bądź tarasie. Ukąszenie tych podstępnych owadów zazwyczaj kończy się powstaniem na skórze czerwonego bąbla. O dokuczliwie swędzącej zmianie trudno zapomnieć. Jednocześnie nie jest ona najgorszym z możliwych skutków ukąszenia komara.

Krzysztof Jackowski ostrzega Andrzeja Dudę. Jasnowidz podzielił się swoją nową wizjąKrzysztof Jackowski ostrzega Andrzeja Dudę. Jasnowidz podzielił się swoją nową wizjąCzytaj dalej

Komary mogą wywoływać reakcje uczuleniowe

Bąble pozostawione na skórze przez komary same w sobie nie stwarzają zagrożenia dla życia. Czasem jednak po ugryzieniu owada w organizmie człowieka zachodzą reakcje alergicznie, mogące objawiać się podwyższeniem temperatury ciała bądź wystąpieniem pokrzywki. Uczulenie na komary daje różne objawy i wystąpienia żadnego z nich z pewnością nie powinniśmy ignorować.

Jak podaje portal polki.pl, to samice, nie samce komarów potrzebują naszej krwi, aby zapewnić sobie i swemu potomstwu dalszy byt. Podczas ukąszenia samica owada wtłacza w nasze ciało substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Chociaż podobne przypadki zdarzają się rzadko, szybka reakcja może okazać się kluczem do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Na urlop lepiej weź je ze sobą. Podczas pandemii niektórych rzeczy w hotelu nie będzie

Wśród łagodniejszych objawów alergicznych spowodowanych ukąszeniem komara wyróżniamy pojawienie się odczynu zapalnego na skórze, miejscowego obrzęku lub wystąpienie pokrzywki. Do jednego z najgorszych scenariuszy związanych z nieprzyjemnym spotkaniem oko w oko z komarem należy wstrząs anafilaktyczny. Powstaje na przykład w wyniku reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Jest silny, nagły i zagraża życiu człowieka. Pozostałymi objawami mogącymi świadczyć o doznaniu wstrząsu anafilaktycznego są problemy z oddychaniem, kaszel i duszności, wymioty, a także ból brzucha.

Symptomów wskazujących na wstrząs anafilaktyczny nie wolno ignorować - jeżeli na ciele zaobserwujemy wyraźny obrzęk ust lub oczu należy niezwłocznie wezwać pomoc. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy objaw anafilaksji musi wystąpić w pojedynczym przypadku. Dotkniętemu anafilaksją pacjentowi należy bezzwłocznie podać domięśniowy zastrzyk z adrenaliną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł