Badania potwierdzają, że komary nie moga przenosić koronawirusa
pixabay.com/tweasel
Autor Barbara Bujar - 20 Lipca 2020

Komary mogą roznosić koronawrusa? Pojawiły się nowe wyniki badań

Komary żywią się krwią człowieka, co od wielu miesięcy prowokuje pytania, czy w ten sposób mogą zarazić nas koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia już dawno wyeliminowała je z kręgu potencjalnych roznosicieli. Teraz jednak mamy pewność. Wyniki badań, których podjęli się naukowcy z Kansas State University, nie budzą żadnych wątpliwości.

Koronawirus budzi strach w ludziach na całym świecie. Patrząc na rosnącą ilość zachorowań, nie powinno to nikogo dziwić. Aby uniknąć zagrożenia, władze poszczególnych państw wprowadzają potrzebne obostrzenia i cały czas kontrolują zdrowotne statystyki. Mimo to ludzie nadal zastanawiają się, czy są odpowiednio zabezpieczeni. Obiektem ich rozważań stają się również komary, które mają przecież kontakt z krwią człowieka.

Komary nie mogą przenosić koronawirusa. Potwierdzają to wyniki badań

Zmarła kilka dni po pobiciu przez męża. Tym co zrobił chwalił się kolegomZmarła kilka dni po pobiciu przez męża. Tym co zrobił chwalił się kolegomCzytaj dalej

Jak informuje dziennik.pl, naukowcy z Kansas State University podjęli się przeprowadzenia specjalnych badań, których celem było sprawdzenie, czy komary na pewno nie mogą być roznosicielami COVID-19. Wyniki, które otrzymali, potwierdziły tezę WHO. Skomentował to prof. Stephen Higgs, dyrektor Instytutu Badań nad Bioasekuracją na Kansas State University.

- Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia definitywnie oceniła, że komary nie mogą przenosić wirusa, nasze badanie jako pierwsze dostarcza decydujących danych potwierdzających tę teorię – jego wypowiedź czytamy na portalu.

Teoria mówiąca o tym, że komary nie mogą przenosić COVID-19 z człowieka na człowieka miała zostać opracowana na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Takie wnioski wysnuto po przeanalizowaniu między innymi epidemii, która trwała w latach 2002-2003. Badania amerykańskich naukowców skutecznie to potwierdziły

Portal tłumaczy, że przeniesienie koronawirusa przez komara mogłoby odbyć się tylko wtedy, gdy organizm człowieka zawierałaby wysoki poziom wiremii, czyli ilości wirusa w jednym mililitrze krwi. Dodatkowo owad musiałby pobierać jej dostatecznie dużo, by zainfekowanie było możliwe. W przypadku zarażeń COVID-19 tak się nie stanie.

Testy, wykonane przez zespół amerykańskich badaczy, uwzględniać miały trzy gatunki komarów. Wśród nich znalazły się owady Aedes aegypti, Aedes albopictus oraz Culex quinquefasciatus. Każde z nich występują w Chinach, gdzie narodził się koronawirus, i potrafią przenosić wirusy, które wywołują choroby zakaźne. Na szczęście COVID-19 nie znalazł się na tej liście. Po ponad 24 godzinach od zainfekowania w żadnym z 277 komarów nie znaleziono śladu wirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września

2. Lidl przecenia wiele swoich produktów. Klienci będą mogli sporo zaoszczędzić

W kolejnej partii, tym razem 48 komarów, COVID-19 został wykryty tylko u jednego osobnika. Jego ilość została jednak uznana za nieszkodliwą.

- Zdaniem badaczy wskazuje to na brak powielania się wirusa w ciele owadów i szybką utratę zdolności do zakażania – informuje dziennik.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna decyzja MON. Trasa S8 zmieni nazwę, będzie bardzo historyczna
  2. Dziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważać;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł