Gatunek owada zabójcy zadomowi się w Polsce na dobre? Powikłania po ugryzieniu są niewyobrażalne, eksperci zabrali głos

komary zabijają
fot. https://pixabay.com/ mkupiec7
Autor Klaudia Gaicka23.08.2020

Komary każdego roku zabijają aż 3 mln ludzi. To czyni ich jednym z najgroźniejszych gatunków, jakie widziała nasza planeta. Wielu znanych ekspertów obawia się powrotu śmiertelnego wroga do Polski. Może się powtórzyć scenariusz z lat 60., kiedy to w Polsce panowała malaria.

Komary zdecydowanie nie należą do owadów, które są obojętne dla ludzkiego gatunku. Pomijając ich upierdliwość, która potrafi zepsuć nawet najbardziej obiecujący wieczór na świeżym powietrzu, pozostaje jeszcze kwestia zdrowia, któremu komary zagrażają. Okazuje się, że poza kojarzoną przez wszystkich malarią, te znienawidzone owady mogą roznosić dużo więcej śmiertelnych chorób.

Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażeniaNowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażeniaCzytaj dalej

Komary zabijają największą liczbę ludzi na świecie. Komar tygrysi coraz bliżej Polski

Tematem komarów zajmują się najbardziej wpływowi eksperci świata. Między innymi fundacja Melindy i Billa Gatesów przeznaczyła już 4 mld dolarów na badania dotyczące komarów. Każdego roku upoważnieni eksperci publikują raporty z danymi o komarach, których wielu z nich uważa za najgroźniejszych zabójców, którzy mieszkali na naszej planecie. To właśnie za sprawą z pozoru niewinnych komarów każdego roku umiera nawet do 2 mln ludzi.

Komary nie zabijają bezpośrednie, jednak przenoszą wiele śmiercionośnych gatunków pasożytów i wirusów, które wywołują ciężkie choroby. Na ich liście znajduje się nie tylko malaria, ale również denga, końskie zapalenie mózgu, żółta febra czy gorączka Zachodniego Nilu. Tylko z powodu malarii każdego roku choruje 220 mln ludzi, a umiera nawet 3 mln. Chociaż jej kwestia wydaje się nie dotyczyć Polski od lat 60-tych, naukowcy nie wykluczają, że może ona powrócić.

- Poza tym istnieje ryzyko, że w naszym kraju pojawią się także komary przenoszące groźne bakterie, wirusy, pierwotniaki i pasożyty z Azji i Afryki. Na południu Europy odnotowano już przypadki owadów zarażających dengą i wirusem Zachodniego Nilu - wyjaśnił prof. Stanisław Ignatowicz z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW.

Wiadomo, że komary tygrysie, które są aktualnie uważane za największe zagrożenie dla Europejczyków, przenoszą Gorączkę Zachodniego Nilu. Wykryto je w Holandii i Francji, a ich zdolność rozmnażania nawet w najtrudniejszych warunkach jest wręcz niepokojąca. Komary lubią wysokie temperatury, a ich migracji na północ sprzyja globalne ocieplenie. W Hiszpanii kilkadziesiąt osób jest hospitalizowanych z powodu Gorączki Zachodniego Nilu, zmarł jeden mężczyzna w wieku 78 lat.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli

2. Justyna Żyła po rozwodzie spokojnie daje radę. Została z ogromnym majątkiem

Naukowcy ostrzegają, aby używać środków larwobójczych w przypadku, gdy w pobliżu domu jest basen lub oczko wodne. Media podają, że w Polsce pojawiły się zgłoszenia o obecności komarów tygrysich, jednak nie zostały one konkretnie potwierdzone. Polscy przyrodnicy nadal uważają, że Polska jest zbyt zimna dla tych owadów, jednak Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważają, że komar tygrysi może zawędrować nawet do południowej Skandynawii.

Gorączka Zachodniego Nilu w 80% przypadków jest bezobjawowa. Objawy pojawiają się od 4 do 12 dni po ukąszeniu. Najgroźniejsze powikłania to zapalenie mózgu lub opon mózgowych, w najgorszym wypadku może dojść do śmierci mózgu i śmierci. Niepokojące objawy to gorączka, bóle głowy, mięśni, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych i czasami nudności połączone z wymiotami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Nagła awantura na antenie w TVN24. Na żywo padły obelżywe słowa i mnóstwo wulgaryzmów, sytuacja, jakiej nie było
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Pojawiają się, gdy nasza wątroba przestaje wyrabiać. Objawy, których absolutnie nie wolno lekceważyć
  6. W tajemnicy zrobił żonie niesamowity prezent. Przecierała oczy ze zdumienia. Jest wideo

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł