Komary lubią deszczową i parną pogodę. Na szczęście owady te można łatwo zwalczyć
unsplash.com/ Wolfgang Hasselmann
Autor - 27 Czerwca 2020

Jak stać się niewidzialnym dla komarów? Skuteczne metody, które pomogą Ci je przechytrzyć

Komary uwielbiają warunki, takie jak duża wilgotność i parność. Larwy komarów lęgną się najczęściej na łąkach, w lasach i przy zbiornikach wodnych. Choć w tym roku komarów jest mniej, niż w poprzednich latach, wciąż mogą ukłuć i wywołać dokuczliwe swędzenie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym owady te nie będą nas gryzły.

Komary są utrapieniem towarzyszącym nam niemal każdego letniego sezonu. Wtedy to najchętniej wychodzimy na zewnątrz, aby cieszyć się piękną pogodą, spacerem w parku, czy po prostu grillem ze znajomymi.

Niestety komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie wieczory. Bolesne, swędzące miejsca po ukłuciach tych owadów nie są wyjątkowo przyjemnym wspomnieniem chwil spędzonych nad wodą czy w parku. Na szczęście przy pomocy pewnych sprawdzonych środków możemy uniknąć pogryzienia.

Pierwsze objawy zawału serca. Lepiej ich nie lekceważyćPierwsze objawy zawału serca. Lepiej ich nie lekceważyćCzytaj dalej

Komary lubią deszczową i parną pogodę. Na szczęście owady te można łatwo zwalczyć

Jak podaje portal hellozdrowie.pl, komary są owadami z rzędu muchówek, które występują prawie na całym świecie. Gryzą wyłącznie samice komarów, samce zaś są zupełnie nieszkodliwe, ponieważ żywią się owocami i resztkami roślin.

Komarzyce potrzebują krwi ssaków do złożenia jaj. Samice składają jaja w wodzie, gdzie wykluwają się z larwy i pozostają tam aż do przeobrażenia. Nic zatem dziwnego, że komary najczęściej można spotkać w okolicach różnych zbiorników wodnych czy bagien.

Ukłucie komara nie jest bolesne, ponieważ w jego ślinie znajdują się substancje działające lekko znieczulająco. Po ukłuciu pozostaje jednak swędząca pamiątka. Komary latają w chmarach, dlatego pierwsze ukłucie rzadko jest tym ostatnim.

By uniknąć ugryzień komarów, warto zastosować odstraszające preparaty. Są one skuteczne i często chronią także przed meszkami i kleszczami. Na rynku obecne są przeróżne środki na komary, m.in. w spreju, piance, czy żelu.

Komary nie radzą sobie z lataniem podczas wiatru, dlatego, by uniknąć ukłucia, wybierajmy wietrzne miejsca. Unikajmy wschodów i zachodów słońca. To właśnie wtedy komarzyce ruszają na żer. W ciągu dnia o wiele rzadziej pojawiają się aktywne komary.

By uchronić się przed komarami, warto sięgnąć po olejki eteryczne, takie jak miętowy, paczulowy czy cytronelowy. Są one naturalnymi sposobami na to, aby zniechęcić komary. Olejki eteryczne są naturalne i bezpieczne, można je więc stosować także do skropienia ubrań.

Komary są wabione przez pewne feromony zawarte w pocie, dlatego w celu uniknięcia pogryzienia starajmy się nie przegrzewać i nie pocić zbyt mocno. Najlepiej nosić lekkie ubrania, pić dużo wody i spędzać czas w cieniu.

Wychodząc na zewnątrz, ubierajmy lekkie, ale ścisłe dzianiny. Komary nie są w stanie przebić się przez takie materiały. Wokół domu można dodatkowo zasadzić kwiaty i zioła, które odstraszają komary. Należą do nich m.in. lawenda, cytronela, trawa cytrynowa, czy bazylia. Warto także zamontować pułapki na komary, takie jak lampy owadobójcze czy lepy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupy

Pamiętajmy, by unikać perfum. Latem lepiej zrezygnować z mocno perfumowanych produktów, szczególnie tych, które pachną kwiatowo, gdyż wabią one komary i sprawiają, że na ciele pojawia się więcej ugryzień.

Dodatkowo warto pozbyć się źródeł stojącej wody wokół domu. Są to miejsca, które komary wybierają do złożenia jaj. Nawet wiaderko samotne stojące w ogrodzie powinno zniknąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  3. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  4. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Dramat dwóch polskich sportsmenek. Zostały potrącone przez samochód, teraz walczą o życie i zdrowie. Dramatyczny apel o pomoc, liczy się każda złotówka

Następny artykuł