Komórki macierzyste: rewolucyjna terapia już w Polsce
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Karol Zaborowski - 20 Października 2019

Terapia eksperymentalna jest już dostępna w Polsce. Niestety nie wszyscy z niej skorzystają

Komórki macierzyste są nadzieją na wyleczenie wielu chorób, jednak jest to wciąż metoda eksperymentalna. Mimo to za granicami naszego kraju leczenie przy ich użyciu odnosi rewelacyjne wręcz rezultaty. Teraz w jednym z polskich szpitali komórki macierzyste będą używane do leczenia dziecięcego porażenia mózgowego.

Komórki macierzyste mogą być stosowane w leczeniu wielu chorób, które do tej pory uważano za nieuleczalne. Jednak trzeba zaznaczyć, że wciąż są to w większości terapie eksperymentalne, chociaż wyniki prowadzonych badań są niezwykle obiecujące. Niestety wciąż na świecie jest niewiele placówek, które decydują się na wdrożenie takiego leczenia.

W przypadku dziecięcego porażenia mózgowego jedynie jeden szpital na całym świecie próbował leczyć chorobę właśnie przy użyciu komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej. Chodzi dokładniej o zespół z Uniwersytetu Duke'a w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem prof. Kurtzberg. Teraz polski szpital również chce ją wdrożyć, jako pierwszy w Europie.

Mężczyzna zwijał się z bólu i prosił o pomoc. Żaden pracownik SOR nawet na niego nie spojrzałMężczyzna zwijał się z bólu i prosił o pomoc. Żaden pracownik SOR nawet na niego nie spojrzałCzytaj dalej

Komórki macierzyste w zupełnie nowej terapii

Amerykański zespół używa tej metody leczenia już od kilku lat i jego efekty są naprawdę zaskakujące. Niestety nie wszyscy mogą z niej skorzystać, ponieważ zastosowane komórki muszą pochodzić z krwi pępowinowej danego pacjenta. Oznacza to, że jeżeli rodzice nie pomyśleli o tym wcześniej i nie pobrali krwi do banku, to teraz nie będzie możliwe poddanie ich dziecka leczeniu.

Placówka, która rozpoczęła pracę nad nowatorską terapią, położona jest w Lublinie i już zgłaszają się do niej pierwsi chętni. Niektórych z nich udało się już nawet zakwalifikować do przeprowadzenia zabiegu.

- To ma być terapia wspomagająca. I nawet jeżeli ona poprawi funkcjonowanie tych dzieci w kilku procentach, to już jest dla nas ogromny sukces. Doświadczenia amerykańskie dają duże nadzieje. U leczonych tam dzieci nastąpiła poprawa przede wszystkim w zakresie funkcji poznawczych. Polepszyła się ich komunikacja, koncentracja uwagi, lepiej współpracowali z terapeutą, ale również obserwowano u nich poprawę w zakresie motoryki - mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w rozmowie z portalem WP.pl.

Wraz z lubelskimi lekarzami idą również ci z Wrocławia, którzy chcą zastosować komórki macierzyste w leczeniu autyzmu. Obie te metody mogą okazać się rewolucyjne, a ich sukces powinien zachęcić kolejne placówki do wdrożenia podobnych terapii. Miejmy nadzieję, że już niebawem usłyszymy o pierwszych sukcesach polskich specjalistów na tym gruncie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antoś jest już po pierwszej operacji w USA. "Tutaj dokonują się cuda"
  2. Popularne ciastka wycofane z Biedronki. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików
  3. Pilna decyzja GIF. Lek na stwardnienie rozsiane wycofany w całej Polsce

Następny artykuł