Kora: rak jajnika dotyka tysiące kobiet rocznie
Autor Karol Zaborowski - 26 Października 2019

Kora na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Nowotwór, na który cierpiała co roku jest diagnozowany u tysięcy kobiet

Kora jest prawdziwą legendą polskiej muzyki, a na jej przebojach wychowały się całe pokolenia. Niestety nie będzie nam już dane zobaczyć jej na scenie. Artystka stoczyła wieloletnią walkę z chorobą, która co roku dotyka tysiące Polek.

Kora jest bez wątpienia jedną z największych artystek w historii polskiej muzyki, a jej przeboje znają praktycznie wszyscy. Artystka mimo pogarszającego się stanu zdrowia była aktywna zawodowo, chociaż początkowo ukrywała fakt, że zdiagnozowano u niej raka. Kiedy w końcu, prawda wyszła na jaw, okazało się również, że choroba była przez lata bagatelizowana przez lekarza wokalistki.

Kora usłyszała swoją diagnozę w 2013 roku i od razu rozpoczęła leczenie. Jednak choroba dawała o sobie znać już od wielu lat. Artystka bardzo często odczuwała niezwykle silny ból w obrębie jamy brzusznej, a mimo to, jej lekarz całkowicie to bagatelizował. Niestety, kiedy przeprowadzono już odpowiednia badania, okazało się, że choroba jest w zaawansowanym stadium.

Liczba zarażonych cały czas rośnie. Choroba przez lata praktycznie nie występowała w PolsceLiczba zarażonych cały czas rośnie. Choroba przez lata praktycznie nie występowała w PolsceCzytaj dalej

Kora przez lata walczyła z chorobą

Rak jajnika stanowi aż 5% wszystkich diagnozowanych u kobiet nowotworów złośliwych. Choroba potrafi rozwijać się bardzo szybko, chociaż jej pierwsze objawy, wcale nie muszą być takie oczywiste. Oczywiście lekarze, widząc, że z pacjentką dzieje się coś nie tak, powinni zlecić odpowiednie badania. Niestety nie zawsze tak jest.

- To się ciągnęło całymi latami. Zjadałam tony proszków przeciwbólowych. Mój lekarz, którego znam od lat, nie przeoczył tego, on to zlekceważył. Nie zlecił przede wszystkim badań, które zleciła inna lekarka. Po tygodniu byłam na stole operacyjnym. Dlatego nieprawdopodobnie słabłam przez te wszystkie lata. Ból mnie zginał do ziemi - mówiła Kora w rozmowie z magazynem Pani.

Choroba co roku diagnozowana jest u ponad 3500 kobiet i w wielu przypadkach choroba jest już zaawansowana, ponieważ nie posiada jakichś charakterystycznych objawów. To natomiast prowadzi do tego, że jest odpowiedzialny za 6% wszystkich zgonów wśród kobiet wywołanych przez nowotwory złośliwe.

Niestety do tej czarnej listy dołączyła również Kora, której przypadek powinien zachęcić inne kobiety do częstszych badań. Musimy pamiętać, że choroba nie wybiera i może dotknąć tak samo wielką gwiazdę, jak i matkę, czy też młodą kobietę, która ma jeszcze całe życie przed sobą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzina zauważyła u 80-latki dziwne siniaki. Wszystko wyjaśniło nagranie z ukrytej kamery
  2. Podczas badania USG wykryto poważne wady. Lekarz zapewnił rodziców, że dziecko urodzi się zdrowe
  3. Lekarze nie dawali żadnych szans 13-latkowi. Kiedy chcieli odłączyć go od aparatury, zdarzył sie prawdziwy cud

Następny artykuł