Niepokojące wyniki badań. W Polsce mamy więcej niż jeden szczep koronawirusa

Koronawirus: wyniki badań potwierdziły obecność więcej niż jednego szczepu w Polsce
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar01.09.2020

Koronawirus tematem kolejnych badań. Naukowcy z poznańskiego Instytutu Genetyki Człowieka PAN postanowili pochylić się nad jego zmiennością genetyczną. Otrzymane wyniki były niepokojące. Okazało się, że na świecie rozpowszechniło się już kilka szczepów wirusa SARS-CoV-2. W Europie występuje sześć z nich. Jeden stanowi jednak przeważającą większość. Badacze podają prawdopodobną przyczynę.

Kilka miesięcy temu koronawirus sparaliżował cały świat. Kiedy medycy rozpoczęli walkę o życie zarażonych pacjentów, naukowcy przystąpili do działań, które miały pomóc im w bliższym poznaniu przeciwnika. Z biegiem czasu do społeczeństwa docierały coraz to nowsze informacje, a badania posuwały się do przodu. Niestety, mimo wielu starań epidemia wciąż nie daje za wygraną, a eksperci w dalszym ciągu pracują w swoich gabinetach i laboratoriach. Ich najnowsze naukowe doniesienia budzą niemałe zaskoczenie. Okazuje się, że po świecie nie krąży wyłącznie jeden szczep wirusa. Jest ich znacznie więcej.

Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej PolskiRewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej PolskiCzytaj dalej

Koronawirus ma kilka szczepów? Naukowcy potwierdzają

Jak podaje Medonet, badania nad zmiennością genetyczną SARS-CoV-2 zostały przeprowadzone przez naukowców poznańskiego Instytutu Genetyki Człowieka PAN pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Ewy Ziętkiewicz, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Pławskiego oraz dyrektora instytutu prof. dr hab. n. med. Michała Witta. Użyli oni 90 sekwencji (struktur materiału genetycznego) wirusa, które zostały wyizolowane w Polsce. Następnie porównali je z 42 tysiącami sekwencji przechowywanymi w międzynarodowej bazie GISAID. Wyniki były szokujące.

Okazało się, że na terenie Europy wirus rozprzestrzenił się do sześciu typów. Każde z nich zyskało swoje oznaczenie. Według ekspertów szczepy L, V oraz S są starsze i przeważają w chińskich próbkach z Wuhan, natomiast formy G, GH, GR pojawiają się na naszym kontynencie najczęściej. Dane dotyczące Polski są jeszcze bardziej szczegółowe. Wśród naszych rodaków najbardziej rozpoznawalnym szczepem jest ten oznaczony litarami GR. Jego ilość względem całości szacuje się na około 53 procent. W pozostałej kolejności występują: G (27 proc.), GH i GHI (9 proc.) oraz L, V i S (6 proc.).

Choć obecność wielu patogenów na terenie Polskie nie została w stu procentach wyjaśniona, naukowcy podejrzewają, że przybyły one z innych krajów świata. Naukowcy, którzy przeprowadzili badania zmienności genetycznej koronawirusa, uznali, że przewaga jednego szczepu nad innymi nie świadczy jednak o jego ewolucji.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażająca prawda o kuchenkach gazowych. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
2. Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie

- Jest efektem transferu patogenu, gwałtownego namnożenia oraz wybiórczego pobierania próbek. Wobec tego niezwykle istotne staje się wprowadzenie szeroko zakrojonego programu testów genetycznych na jego obecność - informuje portal.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczne
  2. Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny
  3. Nagła zmiana dotycząca najnowszych obostrzeń. Nikt się nie spodziewał
  4. Tysiące Polaków otrzymało pilny alert. Skażona woda w rzece
  5. Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę
  6. IMGW wdało dobitną opinię nt. noszenia maseczek w miejsach publicznych. Mocne słowa nie wszystkim się spodobają
  7. Pilne ostrzeżenie, salmonella w popularnym maśle. Nie wolno go jeść, GIS wydał zalecenia

Następny artykuł