Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?

Koronawirus: wentylacja chroni lepiej od maseczek?
pixabay.com/AllgyerDaniel
Autor Barbara Bujar01.11.2020

Z powodu epidemii koronawirusa władze państw na całym świecie wprowadziły specjalne obostrzenia. Naukowcy wciąż jednak szukają nowych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu. Testów w tej kwestii podjęli się między innymi badacze z Uniwersytetu Medycznego w Halle. Doszli do wniosku, że istnieje metoda, której efekty mogą okazać się lepsze niż te uzyskiwane przez zasłanianie nosa i ust.

Obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa towarzyszą nam od wielu miesięcy. Eksperci wciąż przypominają o trzech najważniejszych zasadach – dezynfekcji rąk i powierzchni, zasłanianiu nosa i ust oraz utrzymywaniu bezpiecznego dystansu społecznego. Okazuje się, że istnieje jeszcze jedna metoda, której stosowanie ma pomóc w walce z patogenem. Najnowszymi wnioskami podzielili się niemieccy badacze.

Pacjent czekał na pomoc przed szpitalem. Nie został wpuszczony do środka, spełnił się najgorszy scenariuszPacjent czekał na pomoc przed szpitalem. Nie został wpuszczony do środka, spełnił się najgorszy scenariuszCzytaj dalej

Wentylacja chroni przed koronawirusem? Naukowcy potwierdzają

Zasłanianie nosa i ust za pomocą maseczek lub przyłbic to metoda, która na całym świecie uznana została za najlepszy sposób walki z koronawirusem. Oczywiście najbardziej skuteczna jest, gdy towarzyszą jej dwie pozostałe, czyli dystans i dezynfekcja. Według badaczy z Uniwersytety Medycznego w Halle do listy powinna dołączyć także wentylacja.

Jak donosi WP abc Zdrowie, niemieccy naukowcy podjęli się badań zatytułowanych RESTAR-19, podczas których sprawdzili proces przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2. Do testów wykorzystali symulacje komputerowe. Wnioskami, które otrzymali, podzielił się główny autor, dr Stefen Moritz.

Badania odbyły się w sierpniu. Naukowcy z Halle wybrali się na koncert rockowy, który odbywał się na zamkniętej sali w Lipsku. Tam mogli obserwować 1 500 osób. Każda z nich miała założoną maseczkę, używała środków dezynfekujących i zachowywała bezpieczny dystans.

Podczas koncertu naukowcy przeprowadzili symulacje komputerowe. Dzięki nim przygotowali trzy scenariusze, w których wprowadzali zmiany w ilości i zachowaniu uczestników. Wszystko robili w jednym celu – chcieli sprawdzić, jak przenoszą się aerozole zakażonych osób w zamkniętych pomieszczeniach przy przestrzeganiu wszystkich obostrzeń.

Analizując różne wersje wydarzeń na koncercie, naukowcy doszli do jednego ważnego wniosku. Uznali, że oprócz maseczek, dezynfekcji i dystansu społecznego ludzie powinni pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Ich zdaniem kluczowa w walce z koronawirusem jest wentylacja.

Wpuszczanie świeżego powietrza do zamkniętego pomieszczenia jest zdaniem niemieckich badaczy konieczne do pokonania pandemii koronawirusa. Bez tego przestrzeganie pozostałych obostrzeń może nie być tak skuteczne. Warto pamiętać, aby w takich sytuacjach ograniczać między innymi ilość krzeseł. W jednym zamkniętym pomieszczeniu nie powinno przebywać zbyt dużo osób.

Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiemNadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiemCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Ogromne kary za wejście na cmentarz. Jest jednak pewien wyjątek, w którym jest to dozwolone
2.Mówiła, że dziecko zraniło się w wypadku, ale nie wiedziała, że jest nagrywana. Przerażające zachowanie opiekunki

Rodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęRodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, ich córeczka płakała krwią. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobęCzytaj dalej

Naukowcy z Halle nie zaprzeczają jednak temu, że maseczki, przyłbice i inne środki ochrony są konieczne. Potwierdzają to i apelują, by były one obowiązkowe do końca pandemii. Jednocześnie przypominają, by te zasady uzupełnić w częstą wentylację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd po cichu rozszerza podatek na zakupy. Ceny wystrzelą, podwyżki już nieuniknione
  2. Niesamowite zjawisko na komecie. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Wykrywają koronawirusa w 10 sekund. Aż trudno uwierzyć, czy będzie przełom? Działają tylko na jednym lotnisku
  7. Od jutra duże zmiany w komunikacji miejskiej. Metro, autobusy i tramwaje ze zmienionymi rozkładami

Następny artykuł