koronawirus: wpływ nauki zdalnej na dzieci
fot. https://pixabay.com/ finelightarts
Autor Klaudia Gaicka - 2 Lipca 2020

Skutki pandemii, których nie przewidziano. Pilny apel pediatrów

Koronawirus już od kilku miesięcy zmienia naszą codzienność. Najgorsze jest to, że nie cierpimy na tym jedynie my, a również nasze dzieci. Eksperci z całego świata ostrzegają, szkody wynikające z nauki zdalnej mogą przewyższać korzyści. Otyłość, nadwaga, wady postawy, depresja - to tylko niektóre z dolegliwości, które w niedalekiej przyszłości mogą zacząć nękać uczniów.

Koronawirus niewątpliwie wywrócił wszystko do góry nogami. Zarówno życie wielu dorosłych, jak i dzieci uległo diametralnej zmianie. Od początku nauki zdalnej, wielu rodziców ma wątpliwości. Nie byli ich pozbawieni również eksperci, którzy już teraz widzą negatywne efekty ostatnich miesięcy.

Jak podaje portal Parenting.pl, lekarze dziecięcy ze Stanów Zjednoczonych wskazują konieczność jak najszybszego powrotu dzieci do szkół. Ich zdaniem, badania przeczą temu, aby dzieci odgrywały tak ogromną rolę w rozprzestrzenianiu się pandemii, jak wcześniej uważano.

10-latek odczuwał silny ból brzucha. Lekarzy wryło w ziemię, kiedy zobaczyli prześwietlenie10-latek odczuwał silny ból brzucha. Lekarzy wryło w ziemię, kiedy zobaczyli prześwietlenieCzytaj dalej

Koronawirus SARS-CoV-2 zapoczątkował falę nauczania zdalnego, która powoli podtapia młodych uczniów

Eksperci z Australii, Wielkiej Brytanii i Francji, na podstawie najnowszych badania, stwierdzili, że to dorośli z bliskiego otoczenia dzieci najczęściej je zarażają, a nie na odwrót. Co więcej, szkodliwy dla nas patogen najczęściej nie wyrządza im żadnej krzywdy, a wręcz przeciwnie, może nie dawać nawet żadnych objawów.

Pediatrzy są pełni obaw odnośnie do kontynuowania nauki zdalnej przez dzieci. Ich zdaniem szkody wynikające z takiej decyzji, mogą zdecydowanie przewyższać korzyści.

Jednym z gorszych następstw wynikających takiego trybu nauczania jest zmniejszenie się aktywności fizycznej, na korzyść czasu spędzonego przed ekranem. Taki styl życia młodych osób może poskutkować otyłością, nadwagą, wadami postawy lub problemami z kręgosłupem.

Inną, równie istotną komplikacją jest wpływ nauki zdalnej na kondycję psychiczną uczniów. Rówieśnicy są praktycznie niezbędni dla prawidłowego rozwoju. Całkowite przeniesienie się do rzeczywistości wirtualnej może poskutkować uzależnieniem do mediów elektronicznych, a w niektórych przypadkach nawet depresją.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. Niektórzy będą musieli wybierać pomiędzy świadczeniami. Na dwa się nie załapią

Obawy potwierdzają badania pt. „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa". Przeprowadziło je Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Fundacja Dbam o Mój Zasięg oraz Fundacja Orange.

- Wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli są widoczne wyraźne symptomy nadużywania mediów cyfrowych. Przemęczenie, przeładowanie informacjami, niechęć do korzystania z komputera i internetu oraz rozdrażnienie z powodu ciągłego używania technologii informacyjno-komunikacyjnych to najczęściej występujące objawy zmęczenia cyfrowego - czytamy w oficjalnych wnioskach badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  2. Dramatyczna relacja pobitej na wiecu Dudy 18-latki. "Jego zwolennicy mnie wyzywali, a on patrzył mi w oczy i nie powiedział nic"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Robert Lewandowski coraz bliższy końca kariery? Słowa piłkarza nie pozostawiają wątpliwości

Następny artykuł