Koronawirus: druga fala nie jest ostatnią
pixabay.com/aguler
Autor Barbara Bujar - 2 Listopada 2020

Eksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnej

Europa walczy z drugą falą epidemii koronawirusa. W wielu krajach codziennie rośnie liczba zakażonych pacjentów, a w szpitalach zaczyna brakować miejsc. Według francuskiej Rady Naukowej sytuacja może ustabilizować się dopiero pod koniec zimy. Niestety, eksperci nie przewidują, by pandemia zakończyła się tak łatwo. Nadejście kolejnych fal infekcji jest według nich tylko kwestią czasu. W najnowszym raporcie naukowcy podali przybliżone terminy.

W Polsce druga fala epidemii koronawirusa trwa od kilku tygodni. Zgodnie z przywidywaniami ekspertów wraz z nadejściem jesieni liczba zakażonych pacjentów diametralnie wzrosła. Jeszcze niedawno testy potwierdzały obecność patogenu u kilkuset lub kilku tysięcy osób dziennie. Obecny rekord, który został odnotowany w sobotę 31 października, wynosi 21 897 przypadków.

Z podobnym problemem mierzy się wiele krajów europejskich. We Francji Rada Naukowa zleciła wprowadzenie lockdownu, który ma potrwać do 1 grudnia. Jak donosi RMF 24, według lokalnych ekspertów sytuacja może powtórzyć się jeszcze kilkukrotnie.

Jerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałówJerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałów"Czytaj dalej

Druga fala koronawirusa nie będzie ostatnią? Niepokojące doniesienia francuskich naukowców

We Francji nad przebiegiem epidemii koronawirusa czuwa między innymi Rada Naukowa. Z notatki, którą jej członkowie sporządzili 26 października, wynika, że wzrost liczby zakażeń może być obserwowany jeszcze długo. Zakończenie drugiej fali infekcji jest bowiem bardzo trudne do przewidzenia.

- Bardzo trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa druga fala, ponieważ zależy to od samego wirusa, jego środowiska klimatycznego czy środków, które zostaną podjęte w celu ograniczenia jego cyrkulacji - napisali francuscy naukowcy cytowani przez RMF 24.

Według ustaleń ekspertów, którzy na co dzień doradzają francuskiemu rządowi w kwestii zwalczania epidemii COVID-19, można jednak nastawiać się na koniec zimy. To właśnie wtedy dobowe liczby zakażeń mają wahać się w granicach od 5 do 8 tysięcy.

Mimo uzyskanej stabilizacji i dalszego przestrzegania obostrzeń kolejne fale infekcji znów mogą dotknąć Europę. W najnowszym raporcie francuskiej Rady Naukowej zostały przedstawione dwa najbardziej prawdopodobne terminy.

- Możemy mieć kilka kolejnych fal pod koniec zimy lub na wiosnę 2021 r. Rządy staną zatem w obliczu zarządzania nimi aż do pojawienia się pierwszych szczepionek lub skutecznych metod leczenia, być może w drugim kwartale 2021 r. - przekazali eksperci.

Podczas kolejnych wzrostów zakażeń wprowadzanie całkowitych lockdownów w poszczególnych krajach Europy będzie niezbędne. To jednak tylko jeden sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, jaki zaproponowali naukowcy. Drugi zaprezentowały między innymi państwa azjatyckie.

Dzisiaj grzeje: 1.Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
2.Zatrważające szczegóły akcji ratunkowej owczarków. Umierały w warsztacie samochodowym, zawiadomione służby nie zrobiły nic
3. Czuła silny ból brzucha. Kiedy lekarze odkryli przyczynę, mąż od razu złożył wniosek o rozwód

Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćJeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćCzytaj dalej

Strategia Azji oraz takich krajów jak Dania, Finladia czy Francja jest zdaniem Rady Naukowej jedną z najlepszych metod walki z COVID-19, a przede wszystkim utrzymania względnie prawidłowej działalności gospodarki. Polega na „tłumieniu krążenia koronawirusa”.

- Ta druga strategia zakłada zdecydowane i wczesne działania za każdym razem, gdy epidemia się wznawia - dodali naukowcy.

COVID-19 w galerii handlowej w Polsce. Mimo zagrożenia pracownicy nie zostali skierowani na kwarantannęCOVID-19 w galerii handlowej w Polsce. Mimo zagrożenia pracownicy nie zostali skierowani na kwarantannęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatum
  2. Genialny wynalazek, który pozwala komunikować się z Twoim psem. Właściciele są zachwyceni
  3. Minister Zdrowia wydał właśnie pilne polecenie. Decyzja zapadła
  4. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
  5. Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę
  6. Skandal obyczajowy z udziałem byłej gwiazdy Legii Warszawa. W tle koronawirus i opieka nad dzieckiem
  7. Trzy osoby nie żyją, dwie spłonęły. Tragiczny wypadek na obwodnicy dla TiRów, droga zablokowana

<

Następny artykuł