koronawirus: maseczka czy przyłbica
Anastasiia Chepinska
Autor Klaudia Gaicka - 3 Września 2020

Co lepiej chroni przed koronawirusem - maseczka czy przyłbica? Specjaliści rozwiewają wszelkie wątpliwości

Koronawirus SARS-CoV-2 obecny jest już wszędzie. Do podstawowych środków ochrony należy zasłanianie dróg oddechowych. Niestety coraz więcej osób zamiast maseczek, wybiera przyłbice. Ekspert tłumaczy, co jest lepsze.

Koronawirus SARS-CoV-2 już od dawna wpływa na nasz komfort życia. Pomimo tego, że zasłonięcie dróg oddechowych zdecydowanie pomaga w ograniczaniu i spowolnieniu pandemii COVID-19, ogranicza również naszą swobodę. Już od kilku miesięcy wzrasta ilość dostępnych środków ochrony, możemy skorzystać nie tylko z maseczek, ale również z różnego rodzaju bandam, chust i przyłbic.

Warto podkreślić, że wszystkie środki ochrony działają na zasadzie wzajemności, czyli my chronimy przed sobą innych, a inni nas. Jest to szczególnie pomocne w przypadku bezobjawowego nosicielstwa. Niestety nawet osoby bez objawów mogą zarazić innych.

Miejsca w żłobkach tylko dla zaszczepionych dzieci? Słowa Ministra Zdrowia wywołały poruszenie wśród rodzicówMiejsca w żłobkach tylko dla zaszczepionych dzieci? Słowa Ministra Zdrowia wywołały poruszenie wśród rodzicówCzytaj dalej

Koronawirus SARS-CoV-2 opanował już wszystkie kontynenty. Ludzie coraz częściej sięgają po przyłbice zamiast maseczek

Eksperci alarmują o tym, że nie wszystkie zasłony dróg oddechowych chronią nas i innych tak samo. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, Naukowcy z Florida Atlantic University College of Engineering and Computer Science zbadali to, w jaki sposób chronią nas same przyłbice, a jak robią to maski z filtrem N95.

Na specjalnej wizualizacji odtworzyli kaszel i kichanie z ust manekina. Badanie wykazało, że plastikowa osłona twarzy blokuje ruch wydychanego strumienia aerozolu „do przodu", jednak kropelki śliny mogą swobodnie poruszać się wokół przyłbicy, która nie przylega bezpośrednio do twarzy i w ten sposób dostać się do naszych dróg oddechowych. Z ich doświadczenia wynika, że stosowanie przyłbic jest bardzo mało skuteczne.

- Coraz częściej ludzie zastępują zwykłe maski materiałowe lub chirurgiczne przezroczystymi plastikowymi osłonami twarzy, a także używają masek wyposażonych w porty wydechowe - wyjaśnił dr Siddhartha Verma, główny autor badania z Wydziału Oceanotechniki i Mechaniki FAU.

Dzisiaj grzeje: 1.Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta
2. Dobra wiadomość dla seniorów. Nie każdy emeryt musi płacić składkę zdrowotną, wszystko zależy od dwóch czynników

Zdaniem ekspertów, główną motywacją do zamienienia maseczek na przyłbice jest większy komfort. Niestety przez szczeliny na dole i po bokach powietrze z potencjalnymi cząsteczkami wirusa może swobodnie się wydostawać. Polecamy używanie maseczek dopasowanych do twarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Zdrowia przekazał pilne wiadomości. Duże zmiany w całym kraju
  2. Pasażerowie pilnie poszukiwani. Kierowca zakażony, jeździł dużo tras
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Rozemocjonowana Dominika Gwit poinformowała fanów, że padła ofiarą oszustwa. Ostrzega innych przed niebezpieczeństwem, chodzi o produkty na odchudzanie

Następny artykuł