koronawirus na jesieni
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 03.09.2020. Konferencje prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poswiecona jesiennej strategii walki z epidemia koronawirusa.
Autor Natalia Niewczas - 3 Września 2020

Nowa strategia walki z koronawirusem. Znamy szczegóły

Koronawirus może przybrać na jesieni na sile. Zdaniem niektórych ekspertów scenariusz uwzględniający znaczny przyrost zachorowań jest wysoce prawdopodobny; w okresie jesienno-zimowym do COVID-19 dołączy także grypa. Ministerstwo Zdrowia robi strategiczne przymiarki. Reakcje władz mają być inne niż dotychczas.

Koronawirus przeorganizował codzienne szyki polskiej służby zdrowia - nowa, wstępna strategia Ministerstwa Zdrowia zrobi to ponownie. Co podkreśla sam minister zdrowia, nie jest to jednak ścisły, konkretny plan, a raczej kierunki działań. Resort podzielił je na cztery główne obszary.

Nie żyje 15-letnia dziewczynka. Wzięła udział w internetowym wyzwaniu, które staje się coraz bardziej popularneNie żyje 15-letnia dziewczynka. Wzięła udział w internetowym wyzwaniu, które staje się coraz bardziej popularneCzytaj dalej

Koronawirus i dalsze plany resortu

Koronawirus ponownie wymusi na władzach wprowadzenie zmian. Pierwszy ze wspomnianych przez Adama Niedzielskiego obszarów będzie dotyczył przede wszystkim szpitali. W medycznych placówkach powiatowych otworzą się izolatki, gdzie pacjenci będą diagnozowani i kierowani do dalszego leczenia. Minister wspomina też o rozbudowie tak zwanych stacji “drive-thru”.

Jak podaje portal onet.pl, drugi obszar dotyczy testowania na obecność koronawirusa. Badaniom mają podlegać przede wszystkim osoby doświadczające odpowiadającym chorobie COVID-19 objawów oraz przedstawiciele grup ryzyka, w tym medycy. Sytuacja ma wyglądać inaczej w przypadku pacjentów podejrzewających u siebie zakażenie.

- Tak jak z każdą infekcją pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady, jest to rozwiązanie, które się bardzo upowszechniło i które również ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Ale jeżeli będą się objawy przedłużały (...), to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania (...). - tłumaczy minister.

Dzisiaj grzeje: 1.Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta
2. Dobra wiadomość dla seniorów. Nie każdy emeryt musi płacić składkę zdrowotną, wszystko zależy od dwóch czynników

Kolejny wyróżniony przez Ministerstwo Zdrowia obszar łączy się z odpowiedzialnością społeczną. Jego podstawę stanowi regularna dezynfekcja, utrzymywanie stosownego dystansu oraz noszenie maseczek.

Ostatni wspomniany przez polityka obszar obejmuje profilaktyczne szczepienia przeciw grypie. Adam Niedzielski zapewnia, że resort dołoży wszelkich starań, by szczepionek nie zabrakło; część z nich już znajduje się w hurtowniach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia, na miejscu natychmiast pojawiła się straż, policja i pogotowie. Doszło do najgorszego
  2. Porażająca wiadomość z zagranicy. Potwierdzili najgorsze wiadomości, to Polak
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Dramatyczne sceny w Biedronce. Natychmiast wezwano służby, kasjerka została przewieziona do szpitala

Następny artykuł