Koronawirus: nowy objaw
fot. unsplash.com/Javier Matheu
Autor Karol Zaborowski - 3 Października 2020

Nowy, wczesny objaw koronawirusa. Dotyczy konkretnej grupy wiekowej

Koronawirus jest cały czas badany przez specjalistów na całym świecie. Dzięki temu coraz lepiej rozumiem ten patogen, a także chorobę, którą wywołuje. Naukowcy, którzy go badają, przedstawili wyniki swojej pracy i określili nowy objaw, który dotyka przede wszystkim osoby starsze.

Koronawirus wciąż nie został do końca poznany, przez co lista objawów, jak i same zalecenia dotyczące walki z nim ulegają ciągłym zmianom. Z poprzednich badań wiemy już, że objawy w niektórych grupach wiekowych różnią się, choć wciąż nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje.

Do najpopularniejszych objawów wywołanych przez koronawirusa zaliczyć trzeba wysoką gorączkę, kaszel, a także utratę smaku i węchu. Co więcej, wśród dzieci obserwuje się takie dolegliwości jak nudności, a nawet wymioty. Niestety wśród osób starszych, a dokładniej po 65 roku życia również wyodrębniono specyficzny objaw, na który wielu lekarzy do tej pory nie zwracało uwagi.

Znany wirusolog ostro o słowach rzecznika MZ. ”Będziemy tylko liczyć zgony”Znany wirusolog ostro o słowach rzecznika MZ. ”Będziemy tylko liczyć zgony”Czytaj dalej

Koronawirus u osób starszych może dawać inne objawy

Jak podaje portal medonet.pl, naukowcy z londyńskiego King's College przebadali ponad 800 osób po 65 roku życia, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Specjaliści dostrzegli, że wśród osób określonych przez lekarzy jako niedołężni, obserwować można nowy objaw zakażenia w postaci majaczeń.

Pacjent niedołężny to chory, który na skutek przebytych chorób lub wypadków nie doszedł do pełnej sprawności. Do tego grona zalicza się również osoby cierpiące na ciężkie schorzenia przewlekłe.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Kilkanaście tysięcy Polaków już ukaranych przez policję. Niestety, możesz być następny
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Naukowcy wśród przebadanych osób dostrzegli, że pacjenci niedołężni często nie wykazują objawów charakterystycznych dla koronawirusa, a jedyną oznaką choroby w ich przypadków jest właśnie majaczenie. Wyniki swoich badań kierują przede wszystkim do innych lekarzy, a także osób, które mają kontakt z takimi chorymi na co dzień, aby uświadomić ich, że wśród tej konkretnej grupy pacjentów warto zwracać uwagę na nietypowe zachowanie chorych. Tyczy się to również pracowników domów opieki, w których niestety wirus szerzy się niezwykle szybko.

- A wyniki naszych badań pokazują, że majaczenie jest głównym objawem COVID-19 w tej grupie wiekowej - stwierdził dr Rose Penfold z King's College.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski ujrzał wielki dramat. "Jak w stanie wojennym. Granice będą zamknięte"
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Prastary przepis na racuchy. Robiły je nasze prababcie, w niektórych domach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie

Następny artykuł