Naukowcy alarmują: syrop na kaszel może sprzyjać namnażaniu się koronawirusa
pixabay.com/Original_Frank
Autor - 4 Czerwca 2020

Naukowcy ostrzegają. Syrop na kaszel może wzmacniać namnażanie koronawirusa

Koronawirus wywołuje chorobę COVID-19, która objawia się m.in. kaszlem. Naukowcy ostrzegają, że substancja zawarta w niektórych syropach przeciwkaszlowych może prowadzić do namnażania się wirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje infekcję oddechową o nazwie COVID-19, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do niewydolności płuc. Większość przypadków choroby przebiega łagodnie, jednak z jej powodu na całym świecie zmarło już 386,5 tys. osób. Najczęstszymi objawami infekcji są gorączka i kaszel.

Naukowcy odkryli, że substancja zawarta w niektórych syropach przeciwkaszlowych dostępnych bez recepty może wchodzić w reakcję z koronawirusem i prowadzić do jego dalszego namnażania się. Jeśli zatem męczy nas kaszel i istnieje podejrzenie zakażenia, lepiej nie leczyć się samodzielnie.

Annę Przybylską zabiła choroba, którą mają tysiące Polaków. Wielu z nich nie wie jak rozpoznać objawyAnnę Przybylską zabiła choroba, którą mają tysiące Polaków. Wielu z nich nie wie jak rozpoznać objawyCzytaj dalej

Koronawirus wzmacniany przez syrop?

Jak podaje portal national-geographic.pl, naukowcy przebadali wiele syropów na kaszel i leków na przeziębienie, które są dostępne bez recepty. Po niektóre preparaty sięgają pacjenci, którzy podejrzewają u siebie pierwsze objawy COVID-19.

Zespół naukowców dowiódł, że dekstrometorfan może powodować replikację patogenów SARS-CoV-2. Odkrycia dokonano w ramach globalnych badań nad dostępnymi lekami i sposobami ich wykorzystania w leczeniu pandemii COVID-19.

Dekstrometorfan to organiczny związek chemiczny, który używany jest w medycynie jako lek przeciwkaszlowy. Wyniki badań nie oznaczają, że u każdego pacjenta przyjmującego leki z dekstrometorfanem przebieg choroby będzie ostrzejszy, jednak naukowcy ostrzegają przed stosowaniem leków zawierających ten składnik.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania nad wpływem tego składnika na osoby zakażone koronawirusem, przed dopuszczeniem do ewentualnego leczenia.

– Zidentyfikowaliśmy leki bez recepty, które wydają się być pro-wirusowe – aktywnie wspierają infekcje – o których ludzie, moim zdaniem, powinni wiedzieć. Gdybym miał COVID-19, dwa razy zastanowiłbym się przed sięgnięciem po syrop na kaszel – powiedział profesor Nevin Krogan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Dekstrometorfan jest stosowany przez producentów leków na kaszel i przeziębienie w celu stłumienia sygnałów w mózgu, które wywołują odruch kaszlu. Badacze twierdzą, że ze względu na jego zastosowanie ludzie mogą zacząć samodzielnie stosować go do leczenia kaszlu.

W ramach badań naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu przeprowadzili testy na komórkach afrykańskich małp z gatunku kotawiec zielonosiwy, które są podobne do ludzi pod względem reakcji na leki.

Zespół ekspertów odkrył, że po wprowadzeniu dekstrometorfanu do zainfekowanych komórek małp przyspieszył wzrost SARS-CoV-2. Zdaniem profesora Briana Shoicheta niezbędne jest poinformowanie opinii publicznej i urzędników.

– Powinniśmy być ostrożni. Są to wyniki in vitro (laboratoryjne), nie zostały wykazane klinicznie. Niekoniecznie zalecamy, aby wszyscy przestali brać dekstrometorfan. Ale ponieważ jest to efekt prowirusowy, błędem byłoby nie podkreślać jego znaczenia, ponieważ może być szkodliwy – powiedział Shoichet.

Dzisiaj grzeje: 1. Annę Przybylską zabiła choroba, którą mają tysiące Polaków. Wielu z nich nie wie jak rozpoznać objawy

2. Wyjątkowo smutne wieści, Maryla Rodowicz w żałobie. Straciła najbliższą osobę

Zespół odpowiedzialny za badanie przyjrzał się również genotypowi nowego koronawirusa, zsyntetyzował wszystkie białka wytwarzane przez wirusa i sprawdził, w jaki sposób każde z nich oddziałuje z białkami ludzkimi.

Naukowcy odkryli 332 różne sposoby, w jakie koronawirus może dostać się do ludzkiej komórki i zacząć się replikować, a także znaleźli 69 istniejących rodzajów leków, eksperymentalnych metod leczenia lub eksperymentalnych związków, mogących okazać się skutecznymi w walce z infekcją COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeogromna zmiana z dnia na dzień w Biedronce. Gigantyczne zaskoczenie po wejściu do sklepu gwarantowane
  2. Natalia Kukulska dziś w nocy dowiedziała się o jego śmierci. Artystkę spotkała prawdziwa tragedia
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. 1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze

Następny artykuł