Koronawirus ma sześć typów
pixabay.com/PIRO4D
Autor Barbara Bujar - 5 Października 2020

Wyodrębniono 6 typów koronawirusa. Czym się od siebie różnią?

Koronawirus znany jest ze swoich typowych objawów. U większości zarażonych występuje kaszel, gorączka oraz utrata węchu i smaku. Oprócz nich chorzy skarżą się także na inne dolegliwości, które są mniej charakterystyczne. Naukowcy z King’s College w Londynie postanowili bliżej się temu przyjrzeć. Ugrupowali objawy w zależności od tego, w jakich korelacjach się pojawiają i dzięki temu wyodrębnili sześć typów COVID-19. Poinformowali, który z nich jest najgroźniejszy.

Koronawirus od wielu miesięcy jest tematem badań naukowców z całego świata. Uczeni przyglądają się mu i analizują wszystkie dostępne badania. Chcą dzięki temu znaleźć rozwiązanie na skuteczną ochronę i walkę z groźnym patogenem. W ostatnim czasie specjalnych testów podjęli się także badacze z londyńskiego King’s College. Śledząc informacje wprowadzone do z aplikacji COVID Symptom Study, doszli do przełomowych wniosków.

Zatrważające doniesienia. Ponad 90 ognisk koronawirusa w jednym województwieZatrważające doniesienia. Ponad 90 ognisk koronawirusa w jednym województwieCzytaj dalej

Koronawirus ma sześć typów? Zaskakujące wyniki brytyjskich naukowców

Jak podaje Medonet, aplikacja COVID Symptom Study została opracowana w Wielkiej Brytanii i służy do gromadzenia danych, które są potem szczegółowo badane przez naukowców. Niedawno skorzystali z nich uczeni z londyńskiego King’s College, którzy pochylili się nad rodzajem występujących objawów. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej charakterystycznymi symptomami zakażenia koronawirusem są kaszel, gorączka i utrata węchu. U niektórych pacjentów występują jednak także dodatkowe dolegliwości. Wśród nich wyróżnia się między innymi: bóle głowy i mięśni, utrata apetytu, chrypka, biegunka i ból brzucha.

Mając to na uwadze, brytyjscy naukowcy przeanalizowali wszystkie dane, które zostały wprowadzone przez użytkowników aplikacji w marcu i kwietniu. Było ich około 1 600. W testach użyli algorytmu uczenia maszynowego. W końcu doszli do wniosku, że zakażenie koronawirusem objawia się na sześć sposobów. Wśród nich wyodrębnili te, które najbardziej zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

W pierwszym trybie zostały ujęte objawy grypopodobne. Należą do nich: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej. W tym przypadku u chorego nie występuje jednak gorączka. Według naukowców 1,5 proc. chorych tej grupy wymagało dostępu do tlenu lub respiratora. W drugim typie wyróżniono: ból głowy, utratę węchu, kaszel, ból gardła, chrypkę, gorączkę i utratę apetytu. Tu wspomaganie oddychania było dużo bardziej potrzebne. Wymagało go 4,4 proc. pacjentów.

Podanie tlenu lub podłączenie do respiratora było konieczne w przypadku 3,3 proc. chorych z grupy trzeciej. Analiza ich objawów wskazała na: ból głowy, utratę węchu, utratę apetytu, biegunkę, ból gardła oraz ból w klatce piersiowej. W tym typie COVID-19 nie zaobserwowano jednak kaszlu. Pojawił się on u osób z grupy czwartej. Oprócz niego pacjentom dolegały takie symptomy jak: - ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypka, ból w klatce piersiowej, zmęczenie. 8,6 proc. chorych wymagało wsparcia w oddychaniu.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernych
2.Kilkanaście tysięcy Polaków już ukaranych przez policję. Niestety, możesz być następny
3.37-latka umierała w ogromnym cierpieniu. Komentarze pielęgniarek budzą oburzenie

Za jeden z najcięższych przebiegów COVID-19 uznano typ piąty, w którym zaobserwowano: ból głowy, utratę węchu, utratę apetytu, kaszel, gorączkę, chrypkę, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie oraz ból mięśni. W przypadku tej grupy problemy z prawidłowym oddychaniem pojawiły się u 9,9 proc. chorych. Jeszcze więcej, bo aż 19,8 proc. takich przypadków wystąpiło w grupie szóstej. U pacjentów wystąpiły: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, ból mięśni, duszność, biegunka i ból brzucha. Prawie połowa z nich wymagała hospitalizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski ujrzał wielki dramat. "Jak w stanie wojennym. Granice będą zamknięte"
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Ognisko koronawirusa w polskim przedszkolu. Dziesiątki dzieci na kwarantannie
  4. Pierwsze objawy tętniaka mózgu mogą być bardzo mylące. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusem
  6. Prastary przepis na racuchy. Robiły je nasze prababcie, w niektórych domach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie

Następny artykuł