Koronawirus ma sześć szczepów
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar - 6 Sierpnia 2020

Wykryto mutacje koronawirusa. Naukowcy wyodrębnili szczepy

Koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Chinach w grudniu 2019 roku. Od tej pory zaczął się rozprzestrzeniać i w końcu doprowadził do ogólnoświatowej pandemii. Nie wszędzie występuje jednak w tej samej odmianie. Naukowcy z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech poinformowali, że wirus mutuje. Na ten moment występuje w sześciu różnych szczepach, a to może mieć wpływ na pojawienie się oczekiwanej szczepionki.

Koronawirus sparaliżował życie ludzi na całym świecie. Obywatele poszczególnych krajów z nadzieją czekają na moment, kiedy szczepionka przeciw niemu zostanie wprowadzona na rynek. Do tego czasu muszą na własną rękę dbać o swoje bezpieczeństwo i stosować się do wydanych zaleceń. W tym okresie naukowcy cały czas poszerzają swoją wiedzę i próbują rozpracować groźnego wirusa. Podczas takich czynności badacze z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech odkryli pewną ważną rzecz, która może zmienić dotychczasowy pogląd na sytuację epidemiczną.

Biedronka wycofuje popularny produkt. Najlepiej się go pozbyć ze swojego domuBiedronka wycofuje popularny produkt. Najlepiej się go pozbyć ze swojego domuCzytaj dalej

Koronawirus mutuje. Naukowcy informują, jak wpłynie to na produkcję szczepionki

Jak donosi Medonet, włoscy naukowcy wydali publikację, w której zawarli informacje na temat wykrytych mutacji koronawirusa. Okazuje się, że przeciwnik, z którym zmagają się ludzie na całym świecie, występuje w różnych odmianach. Na ten moment wiadomo o jego sześciu szczepach.

Oryginalny szczep koronawirusa SARS-CoV-2 pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku. Określa się go jako szczep L. Z biegiem czasu zaczął jednak mutować i dziś ma już kilka innych odmian. Według naukowców kolejnymi szczepami są: S, V i G. Ostatni z wymienionych ma być tym najbardziej rozpowszechnionym, który zdążył stworzyć już własne szczepy. Należą do nich GR i GH.

- Szczep G oraz powiązane z nim szczepy GR i GH są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione i stanowią 74 proc. wszystkich analizowanych przez nas sekwencji genów (...) Są wynikiem czterech mutacji, z których dwie dotyczą polimerazy RNA i białka Spike wirusa, które najprawdopodobniej ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa - opinię naukowców czytamy na portalu.

W Europie najczęściej występują szczepy G i GR, w Ameryce Północnej najwięcej stwierdzonych przypadków dotyczy odmiany GH, a w Ameryce Południowej - GR. Szczep L, który atakował mieszkańców Azji ma powoli zanikać. Niestety, jego miejsce zajęły wszystkie odmiany grupy G, których rozprzestrzenianie się jest coraz większe.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Nowe tablice rejestracyjne od połowy lipca. Wprowadzili je w jednym celu

Mutacja koronawirusa nie należy do najlepszych informacji, według naukowców nie powinna ona jednak w znacznym stopniu wpłynąć na produkcję szczepionki. Ich zdaniem SARS-CoV-2, w porównaniu do wirusa grypy, wykazuje niewielką zmienność, co powinno być pozytywną wiadomością.

- Koronawirus SARS-CoV-2 jest już przypuszczalnie zoptymalizowany pod kątem wpływu na ludzi, co wyjaśnia jego niewielkie zmiany ewolucyjne (...) Oznacza to, że opracowywane przez nas terapie, w tym szczepionka, mogą być skuteczne przeciwko wszystkim szczepom wirusa - dodają naukowcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o tragiczne wydarzenie
  2. Dziennikarze Wiadomości TVP stanęli przed sądem. Wiemy, jak się tłumaczyli
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł