Koronawirus: prognozy pandemii na świecie
pixabay.com/neelam279
Autor Barbara Bujar - 8 Września 2020

Przedstawiono prognozy pandemii dla całego świata. Są 3 scenariusze

Koronawirus wciąż zbiera żniwo na całym świecie. Eksperci ostrzegają przed sezonem zimowym, w którym liczba śmiertelnych przypadków zakażeń ma znacznie wzrosnąć. Ich zdaniem najbardziej zagrożone są kraje położone w Europie, Azji Centralnej i Stanach Zjednoczonych. Tam epidemia ma przybrać na sile w szczególności w grudniu. W związku z tym Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim przygotował specjalne prognozy. Zawarł w nich kraje, w których przewiduje się najwyższy wskaźnik zgonów.

Koronawirus bardzo szybko rozprzestrzenił się w krajach na całym świecie. W wielu z nich doprowadził do śmierci zatrważającej ilości obywateli. Niestety, choć obecnie sytuacja wydaje się być pod większą kontrolą, zagrożenie wysokiej śmiertelności może powrócić, i to ze zdwojoną siłą. Eksperci wciąż ostrzegają przed sezonem zimowym. Szczególną ostrożność zaleca się mieszkańcom państw leżących na półkuli północnej. Informował o tym dyrektor Instytutu Ewaluacji i Metryki Zdrowia Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, dr Christopher Murray, którego cytuje Onet.

- Wraz z nadejściem zimy obywatele państw położonych na półkuli północnej muszą wzmóc czujność, ponieważ zachorowania na koronawirusa, podobnie jak na zapalenie płuc, będą częstsze w chłodnym klimacie - powiedział Murray.

Umarła na oczach studentów. Miała objawy od dłuższego czasuUmarła na oczach studentów. Miała objawy od dłuższego czasuCzytaj dalej

Koronawirus teamtem najnowszych prognoz. Eksperci prezentują trzy scenariusze

Jak donosi Onet, pracownicy instytutu, którym kieruje dr Christopher Murray, przedstawili trzy prognozy rozwoju pandemii koronawirusa na świecie. Zawarli w nich nazwy państw, w których – w najgorszym, najbardziej prawdopodobnym lub najlepszym scenariuszu – przewiduje się najwyższy wskaźnik zgonów. Prognozy mają dotyczyć grudnia i zostały podane w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Eksperci wierzą, że dzięki takim danym poszczególne kraje będą pamiętać o stosowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa, a to od dziś do 1 stycznia pozwoli na ocalenie blisko 770 tysięcy osób.

Scenariusze przedstawione przez IHME zakładają ogólnoświatowy wzrost zachorowalności w porównaniu do tego, który obecnie jest obserwowany. Według ekspertów liczba zgonów może zwiększyć się aż o prawie 910 tysięcy. W związku z tym dyrektor instytutu uczula na wdrożenie wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Powołuje się przy tym na państwa, którym udało się ograniczyć rozwój pandemii.

- Wszyscy musimy brać przykład z przywódców państw, w których ograniczono rozprzestrzenianie się wirusa oraz tych, w których podczas drugiej fali zakażeń podjęto natychmiastowe działania zmierzające do przeciwdziałania stratom i ratowania życia - powiedział.

Prace ekspertów instytutu doprowadziły do powstania trzech scenariuszy, które stały się pierwszą ogólnoświatową prognozą dotyczącą pandemii COVID-19. Pierwszy z nich, uznany jako "najgorszy scenariusz" zakłada noszenie masek na obecnym poziomie i dalsze luzowanie przez rządy obowiązku zachowywania dystansu społecznego. Wskutek takiego zachowania łączna liczba zgonów do końca roku wyniesie 4 miliony. Do tego wariantu zaliczono następujące kraje: Holandia, Hiszpania, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Japonia, Szwecja, Rumunia, Izrael, Republika Mołdawii, Stany Zjednoczone Ameryki i Czarnogóra.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Wiceminister znów się wygadał. Zdradził, ile dokładnie będzie wynosić minimalna emerytura i trzynastka

Jeżeli noszenie masek stanie się powszechne, a mieszkańcy będą przestrzegać zasady dystansu społecznego, według "najlepszego scenariusza" wskaźnik umieralności osiągnie 2 miliony w następujących krajach: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Hiszpania, Peru, San Marino, Kazachstan, Ekwador, Belgia, Panama, Meksyk i Kolumbia.

"Najbardziej prawdopodobny scenariusz" dotyczy natomiast takich państwa jak: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Holandia, Hiszpania, Belgia, Peru, San Marino, Szwecja, Stany Zjednoczone Ameryki, Ekwador i Francja. Tam według przewidywań ekspertów łączną liczbę zgonów osiągnie około 2,8 miliona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat przekazał tragiczne informacje, niestety nie żyje. Nastolatek śmiertelnie raniony nożem
  2. Spacerował spokojnie po Sopocie. Nagle zobaczył torbę. Zaniemówił jak zobaczył co jest w środku
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Mówią o niej "surówka antystresowa", wszystko z 1 powodu. Niesamowicie soczysta i smaczna, wygrywa prostotą wykonania

Następny artykuł