koronawirus dwa scenariusze
pixabay.com/Alexas_Fotos
Autor Natalia Niewczas - 7 Października 2020

Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Koronawirus pojawił się niespodziewanie - niestety nic nie wskazuje na to, by miał równie niespodziewanie zniknąć. Niebezpieczny patogen od miesięcy skupia na sobie uwagę naukowców z całego świata. Ostatnio swoimi przewidywaniami dotyczącymi końca pandemii podzielił się jeden z polskich ekspertów.

Koronawirus od wielu tygodni zaprząta naukowe umysły. Uczeni starają się między innymi przewidzieć, kiedy pandemia wreszcie dobiegnie końca. Swoimi przemyśleniami na ten temat ostatnio podzielił się z rodakami polski wirusolog. Ekspert przedstawił dwa odmienne scenariusze końca pandemii.

Papież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ma do nas wielką prośbęPapież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ma do nas wielką prośbęCzytaj dalej


Koronawirus może zagrażać ludziom jeszcze przez wiele miesięcy


Pandemia koronawirusa rozwija się niezwykle dynamicznie. W związku z tym polski ekspert Tomasz Dzieciątkowski nie próbuje nawet zgadywać, jak w najbliższych tygodniach będą prezentowały się słupki odzwierciedlające dobowy przyrost zakażeń w Polsce. Specjalista postanowił podzielić się jednak swoimi przewidywaniami dotyczącymi ewentualnego końca pandemii. Jego zdaniem istnieją dwa prawdopodobne scenariusze.


Jak podaje portal onet.pl, dr Tomasz Dzieciątkowski przedstawił dwa odmienne warianty: optymistyczny i pesymistyczny. W scenariuszu optymistycznym kluczowe znaczenie ma szybkie wynalezienie szczepionki na koronawirusa. Zdaniem wirusologa, jeżeli skuteczne remedium pojawi się na początku przyszłego roku, pandemia zacznie wygasać pod koniec 2021 roku.


Znacznie mniej optymistycznie przedstawia się drugi zaprezentowany przez wirusologa wariant, który zakłada brak skutecznej szczepionki. Jeżeli specyfik nie zostanie wynaleziony, pandemia potrwa przez kolejne dwa, a nawet trzy lata. W tym czasie konieczne byłoby dalsze stosowanie osłon twarzy oraz utrzymanie społecznego dystansu.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucja
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła


W środę 7 października padł nowy niechlubny rekord. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wówczas 3003 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Tego samego dnia resort poinformował o śmierci 75 zakażonych koronawirusem pacjentów.


W Polsce cały czas rośnie także liczba ozdrowieńców. Za wyleczonych z COVID-19 uznaje się bowiem ponad 75 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowa decyzja Chin, ogłosili. Cały świat przeciera oczy i nie wierzy
  2. PlayStation 5 rozłożone na części pierwsze. Gracze przecierają oczy, nie uwierzysz jak konsola wygląda od środka
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Potrzebujesz tylko 3 składników i 5 minut, by zrobić powalające ciasto bez pieczenia. Koleżanki będą błagać o przepis

Następny artykuł