koronawirus SARS-CoV-2: nietypowe objawy
pixabay
Autor Klaudia Gaicka - 7 Października 2020

Zmiana jest bardzo niepozorna. Pojawia się w naszym ciele, jeśli przeszliśmy zakażenie wirusem bezobjawowo

Koronawirus SARS-CoV-2 może dawać niespecyficzne objawy u osób skąpo objawowych. Szkodliwy patogen coraz szybciej się rozprzestrzenia po kraju. Choć większość zarażonych przechodzi zakażenie bez żadnych objawów lub skąpo objawowo, okazuje się, że i oni mogą mieć do czynienia z komplikacjami.

Koronawirus SARS-CoV-2 sieje coraz większe spustoszenie w polskiej służbie zdrowia. Pomimo tego, że zdecydowana większość zarażonych przechodzi chorobę COVID-19 bez żadnych objawów lub skąpo objawowo, wraz ze wzrostem ilości chorych, zwiększa się ilość tych, którzy mają ciężki przebieg.

Wielka tragedia na weselu. Panna młoda zamordowana przez ukochanegoWielka tragedia na weselu. Panna młoda zamordowana przez ukochanegoCzytaj dalej

Koronawirus SARS-CoV-2 może dawać niespecyficzne objawy u osób skąpo objawowych

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, według naukowców liczba bezobjawowych przypadków chorych na COVID-19 waha się między 50 a 70 proc. Podobno w naszym kraju ta liczba jest jeszcze wyższa. Prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej specjalistka chorób zakaźnych powiedziała portalowi, że liczba bezobjawowych lub skąpo objawowych zakażeń może sięgać aż 80 proc.

Niestety skąpoobjawowy lub bezobjawowy przebieg nie gwarantuje, że pacjent nie będzie miał do czynienia z powikłaniami choroby. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm i w razie czego zgłosić się do specjalisty. Eksperci podkreślają, aby zwracać uwagę nie tylko na typowe objawy koronawirusa, takie jak gorączka, czy kaszel, ale także zwrócić uwagę na przewlekłe zmęczenie (często utrzymujące się przez tygodnie), zmiany w tolerancji wysiłku oraz na pojawienie się duszności wysiłkowej.

Innym sygnałem alarmowym, który także nie powinien być przez nas bagatelizowany, jest dyskomfort związany z oddychaniem. Podczas skąpo objawowego zakażenia możemy mieć do czynienia z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, świstami oskrzelowymi, bólem w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu oraz zadyszką.

Nierzadkie są także problemy kardiologiczne, mogą one objawiać się kołataniem serca, problemów z krążeniem, czy bólem wieńcowym. Również obniżona temperatura ciała może świadczyć o COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością

3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

- Byłem osłabiony, miałem obniżoną temperaturę do 36.1, 35.8, a nie gorączkę, jak większość chorych. Muszę przyznać, że palę i to też dało mi do myślenia, bo nie byłem w stanie się zaciągnąć - opowiadał Krysztofik w WP abcZdrowie.

Także zmiany skórne, takie jak zaczerwienia, czy zasienia stóp powinny zwrócić naszą uwagę. Tego typu zmiany obserwowano zarówno u pacjentów z silnymi symptomami choroby, jak i osób, które przeszły zakażenie w sposób łagodny, czy nawet całkiem bezobjawowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 listopada z zakazem przemieszczania się? "Apelujemy o niewyjeżdżanie na Wszystkich Świętych"
  2. Abonament RTV będzie wyższy w przyszłym roku. Wiemy kto nie musi płacić, spore zaskoczenie
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. 40-latek chciał spróbować sromotnika, po kilku minutach poczuł się fatalnie. Gdyby nie 1 rzecz, mogło skończyć się tragedią

Następny artykuł