Bez ujemnego wyniku testu na COVID-19 nie będą mogli stawić się w pracy. Sąsiad Polski w wyjątkowo trudnej sytuacji epidemiologicznej

Koronawirus w Słowacji
pixabay.com
Autor Barbara Bujar09.01.2021

Koronawirus na Słowacji. Władze kraju leżącego za południową granicą Polski zdecydowały się na wprowadzenie twardego lockdownu. Obywateli będzie obowiązywał między innymi zakaz wychodzenia z domu. Mieszkańców Nitru i jego okolic czekają natomiast dodatkowe obostrzenia.

Sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa na Słowacji jest coraz gorsza. Jak donosi Onet, szczególnie wysoki przyrost zakażeń obserwuje się w okolicach Nitru. W związku z tym władze postanowiły podjąć natychmiastowe działania.

Koronawirus na Słowacji. W poniedziałek rozpoczną się masowe testy

W Nitrze mieszka od 160 do 166 tysięcy osób. Każda z nich od poniedziałku będzie musiała stosować się do wyznaczonych zasad. O szczegółach obostrzeń wprowadzonych na południu Słowacji poinformowali podczas konferencji prasowej minister zdrowia Marek Krajczi i minister pracy Milan Krajniak.

Z powodu rozwijającej się epidemii koronawirusa na Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domów. Rząd ustalił jednak 19 wyjątków, w których obywatele mogą opuszczać swoje miejsca zamieszkania lub pobytu. Od poniedziałku w Nitrze żadna z 19 sytuacji nie będzie brana pod uwagę.

Dodatkowo wedle nowych zasad obywatele Słowacji będą mogli wychodzić z domów jedynie do lekarza, po zakupy lub w celu wykonania testu na obecność koronawirusa. Zakazane będzie nawet wychodzenie do pracy lub z dzieckiem do szkoły. W takich przypadkach konieczny będzie negatywny wynik testu.

Ważne ostrzeżenie dla osób z nadciśnieniem. Przedstawiamy produkty, których powinny unikać jak ogniaWażne ostrzeżenie dla osób z nadciśnieniem. Przedstawiamy produkty, których powinny unikać jak ogniaCzytaj dalej

Od poniedziałku każdy Słowak przebywający w regionie Nitru, nawet jeżeli mieszka w innej części kraju, będzie musiał okazywać zaświadczenie o przeprowadzeniu testu na COVID-19 i otrzymaniu negatywnego wyniku. W przeciwnym razie nie będzie mógł nawet podjąć pracy.

Aby zapanować nad sytuacją w południowej części Słowacji, władze zarządziły przeprowadzenie masowych testów antygenowych. Badania mają odbyć się dwukrotnie dla całego społeczeństwa mieszkającego w regionie Nitru.

- Na konferencji prasowej podkreślono, że swoich pracowników już w czwartek zacznie testować jeden z największych i najważniejszych w regionie zakładów produkcyjnych Jaguar Land Rover. W akcji masowych testów będzie uczestniczyć wojsko, policja i strażacy – informuje Onet.

Słowacja zmaga się nie tylko z rosnącą ilością zakażeń – w ciągu tygodnia w okolicach Nitru potwierdzono powyżej 1000 zakażonych na 100 tys. mieszkańców – ale także przeciążeniem służby zdrowia. Personel szpitala uniwersyteckiego w Nitrze ma otrzymać wsparcie pracowników z Galanty. Placówki dzieli jednak 40 km.

Od początku pandemii na terenie całej Słowacji potwierdzono już 196 tysięcy zachorowań. Odnotowano także 136 tysięcy ozdrowień i 2657 zgonów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

</

Następny artykuł