koronawirus: ile się utrzymuje w organizmie
unsplash.com/ ThisisEngineering RAEng
Autor Klaudia Gaicka - 8 Września 2020

Niespodziewane odkrycie. Badania mogą podważyć wytyczne WHO

Koronawirus SARS-CoV-2 został odkryty stosunkowo niedawno. Z tego tytułu cały czas trwają na jego temat liczne badania. Najnowsze wyniki ekspertów wskazują, że WHO może nie mieć racji w pewnej istotnej kwestii dotyczącej naszych dzieci.

Koronawirus SARS-CoV-2 cały czas znajduje się pod bacznym okiem tysięcy naukowców z całego świata. Z powodu tego, że szkodliwy patogen jest nam znany stosunkowo krótko, wiedza na jego temat cały czas jest weryfikowana. Tak, jak to było z maseczkami - to, co dziś jest farsą, kolejnego dnia może stać się obowiązkiem.

Przedstawiono prognozy pandemii dla całego świata. Są 3 scenariuszePrzedstawiono prognozy pandemii dla całego świata. Są 3 scenariuszeCzytaj dalej

Koronawirus może utrzymywać się w organizmach dzieci dłużej? Tak twierdzą eksperci ze Szpitala Dziecięcego w Waszyngtonie

Jak podaje portal Parenting.pl, do być może przełomowych wniosków doszli naukowcy ze Szpitala Dziecięcego (Children's National Hospital) w Waszyngtonie. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci, które wykształciły już przeciwciała COVID-19, wciąż mogą zarażać.

Kontrowersyjne wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma ”Journal of Pediatrics” 4 września. Badania dotyczyły 6 369 dzieci oraz 215 dorosłych pacjentów, którzy przeszli testy na obecność przeciwciał. Wyniki zaskoczyły ich samych.

– Nasze badania sugerują, że w przypadku koronawirusa wywołującego COVID-19 w organizmie dziecka mogą równolegle żyć przeciwciała i aktywne geny wirusa. Oznacza to, że dzieci, u których wykryto przeciwciała, mogą wciąż stanowić źródło zakażenia – mówi dr Burak Bahar, główny autor badania i dyrektor Laboratory Informatics na Children's National.

Specjalista zaapelował do rodziców, aby ci nie tracili czujności, tylko dlatego, że u ich dzieci wykryto już przeciwciała. Podkreśla, że kluczową rolę ogrywa jak zawsze obowiązująca izolacja i higiena.

Innym ciekawym wnioskiem jest to, że zakażone dzieci w wieku od 6 do 15 lat potrzebowały około 32 dni, aby całkowicie pozbyć się patogenu z organizmu. Z kolei starsi pacjenci, w wieku od 16 do 22 lat, jedynie 18 dni.

- Po pierwsze należy zaznaczyć, że przeciwciała oraz geny wirusa mogą jednocześnie występować w jednym organizmie, co permanentnie obserwujemy, badając pacjentów z COVID-19, ale także innymi chorobami zakaźnymi. Taka sytuacja następuje, kiedy organizm zdążył już wytworzyć zabijające wirusa przeciwciała, ale wirus nie został całkowicie zniszczony. I nie zawsze oznacza to, że pacjent zaraża – wyjaśnił dr Stopyra.

Teza ekspertów nie pokrywa się z oficjalnym stanowiskiem WHO. Ich założenie zakłada, że pacjenta można zwolnić z kwarantanny po 10 lub 13 dniach, gdyż wówczas w jego organizmie nie powinno być już aktywnych genów koronawirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.82-latek perfidnie oszukany przez naciągaczy. Stracił ponad 60 tys. zł

- Materiał genetyczny SARS-CoV-2 jest wykrywany przez długi czas. Rekomendacje WHO opierają się na badaniach zakładających, iż mimo wykrycia materiału genetycznego wirusa w wydzielinie z górnych dróg oddechowych, pozostaje on nieaktywny, a więc pacjent nie zaraża. Oczywiście nie należy lekceważyć doniesień amerykańskich naukowców, dlatego zachęcam - również osoby, które dopiero co uzyskały status ozdrowieńca - do przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa podczas pandemii. Wtedy na pewno nikt się nie zarazi – wyjaśniła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Beaty Tyszkiewicz przekazała tragiczne wiadomości. Fani są zdruzgotani
  2. Kolejny zakaz w Polsce. Jeszcze w tym tygodniu, są nowe informacje
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Zamknęła burgera i frytki z McDonald's do pudełka po butach. Otworzyła je po 24 latach i ją poraziło, firma już wydała oświadczenie

Następny artykuł