Wstrząśnięci lekarze przekazali nieznane dotąd informacje. Wirus może mieć nietypowy i gwałtowny przebieg

Koronawirus: gwałtowny przebieg choroby
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski09.04.2020

Koronawirus u większości zarażonych wywołuje łagodne objawy, które można łatwo pomylić z grypą czy przeziębieniem. Niekiedy pacjenci przechodzą COVID-19 nawet o tym nie wiedząc, ponieważ nie pojawiają się u nich żadne dolegliwości. Niestety nie jest tak w każdym przypadku.

Koronawirus najczęściej prowadzi do pojawienia się takich objawów jak wysoka gorączka, bóle mięśni oraz suchy i uciążliwy kaszel. To właśnie na te dolegliwości skarżą się pacjenci, co nie oznacza, że są jedynymi. Co kilka dni specjaliści obserwują u niektórych chorych zupełnie inne objawy, na które wcześniej nie zwracano uwagi.

Na szczęście znaczna większość zarażonych w łagodny sposób przechodzi infekcję, czasami nawet nie wiedząc, że doszło u nich do wniknięcia patogenu. Niestety nie jest tak w każdym przypadku, a u 5% pacjentów choroba przybiera niezwykle gwałtowny przebieg.

Cała rodzina zaraziła się koronawirusem. Mieli nietypowe objawyCała rodzina zaraziła się koronawirusem. Mieli nietypowe objawyCzytaj dalej

Koronawirus może wywoływać gwałtowne pogorszenie się naszego stanu zdrowia

Choć na powikłania wywołane koronawirusem najbardziej narażone są osoby starsze, to również wśród młodszych obserwuje się gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia. Jest to niezwykle niebezpieczny stan, w którym zagrożone jest zdrowie, a nawet życie pacjenta.

Jak podaje Polsat News, jest to wywołane przez tak zwaną “burzę cytokin”. Jest to gwałtowne wytworzenie białek wpływających na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek układu odpornościowego, które pojawia się na skutek infekcji.

Tak gwałtowne pogorszenie się stanu pacjentów jest niemałym zaskoczeniem zarówno dla samych chorych, jak i personelu medycznego, który się nimi zajmuje.

- Kłopot w leczeniu chorych na COVID-19 polega na tym, że zapalenia płuc jest już późnym etapem choroby, kiedy nie tyle wirus jest ważny, lecz powstała w reakcji na niego nadmierna reakcja immunologiczna. am wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny. W płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń cytowany przez Polsat News.

Dzisiaj grzeje: 1. Naukowcy wyliczyli, ilu Polaków może umrzeć podczas epidemii. Wskazali prawdopodobną datę szczytu

2. Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich Polaków. "To dla mnie także osobista tragedia"

Niestety wciąż nie udało się opracować skutecznej metody na leczenie pacjentów z COVID-19, choć prace nad lekiem są prowadzone na całym świecie. Miejmy nadzieję, że naukowcom jak najszybciej uda się opracować środek, który umożliwi pokonanie wirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Komisarz z KGP: policja może sprawdzać mieszkania podczas śniadania wielkanocnego. Wystarczy donos sąsiada
  2. Czy sklep może nie przyjąć gotówki? NBP zajął jasne stanowisko. Wiemy, jak możesz wydawać swoje pieniądze
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaru

Następny artykuł