koronawirus: przyłbica zamiast maseczki to zły pomysł
fot. https://unsplash.com/ H Shaw
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Przyłbica zamiast maseczki? Eksperci ostrzegają przed rozwiązaniem

Koronawirus wstrzymał dotychczasowy porządek świata na kilka długich miesięcy. Wybuch pandemii zmusił nas nie tylko do życia w ciągłym poczuciu zagrożenia, ale i do zaakceptowania wdrożonych przez włade nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Należy do nich między innymi obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Koronawirus wywołał ogromne globalne zamieszanie, które w osobisty sposób dotknęło codzienność każdego z nas. Tygodniami tęsknie spoglądaliśmy w ekrany komputerów na cyfrowe podobizny bliskich, borykaliśmy się z trudami edukacji zdalnej i przede wszystkim godziliśmy się z nowymi zakazami i nakazami. Wśród nich znajdziemy obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Artur Barciś apeluje do wszystkich Polaków. Artur Barciś apeluje do wszystkich Polaków. "Czy was wszystkich" (WIDEO)Czytaj dalej


Koronawirus może pokonać barierę przyłbicy


Koronawirus nie zamierza znikać ze sceny, a co za tym idzie, jeszcze długo nie pożegnamy się z dezorganizującymi naszą rzeczywistość obostrzeniami. Do jednych ze wzbudzających największe emocje restrykcji należy obowiązek zakrywania twarzy. Początkowo maseczka musiała towarzyszyć nam wszędzie, dokąd się nie udaliśmy. Od pewnego czasu panujące zasady sanitarno-epidemiologiczne wymagają od obywateli Polski zasłaniania nosa i ust tylko w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Maseczki mają chronić przed zarażeniem COVID-19, a zastąpić może je szalik, chusta bądź przyłbica. Jak się okazuje, użycie tych ostatnich może być problematyczne.


Wedle doniesień portalu medonet.pl o wątpliwej słuszności użycia przyłbic wypowiedział się specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Bolesław Samoliński. Jak twierdzi uczony, zasłanianie nosa i ust przyłbicą nie jest tak samo skuteczne, jak wykorzystanie w tym celu maseczki, ponieważ osłona pleksi nie filtruje wdychanego i wydychanego przez nas powietrza.


Użycie przyłbicy, tłumaczy doktor Sherill Brown, dyrektor medyczny do spraw zapobiegania infekcjom w AltaMed Health Services, ma sens dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się na jednoczesne osłonięcie twarzy i osłoną pleksi i maseczką. Przyłbica bowiem nie zabezpiecza użytkownika przed szkodliwymi, zakażającymi areozolami, które możemy wpuścić do naszych organizmów podczas wdychania powietrza.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Produkt uwielbiany przez Polaków może zniknąć ze sklepowych półek. Cała branża mówi o katastrofie

Jedno pozostaje pewne - koronawirus nadal stanowi poważne, śmiertelne zagrożenie i powinniśmy dokładać wszelkich starań, by minimalizować ryzyko zakażenia. Tylko w sobotę 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rafał Trzaskowski zdecydował. Warszawa uhonoruje ważne wydarzenie
  2. Biedronka i Lidl mają powody do obaw. Na rynku pojawi się jeszcze tańszy sklep
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wybudził się po 12 latach ze śpiączki. To, co powiedział, zdumiało wszystkich

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł