koronawirus bezobjawowo
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 9 Października 2020

Zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo. Jak rozpoznać, że infekcję mamy już za sobą?

Koronawirus wywołuje chorobę COVID-19, która najczęściej objawia się kaszlem i podwyższoną temperaturą ciała. Zdarza się, że dolegliwości jednak nie występują - mówimy wówczas o bezobjawowym przebiegu infekcji. W podobnych przypadkach, zdaniem ekspertów, o przebytym zakażeniu mogą świadczyć subtelne, nieoczywiste sygnały.

Koronawirus nie zawsze manifestuje swą obecność poprzez gorączkę bądź duszności. Choć część przypadków zakażenia COVID-19 pozostaje bezobjawowa, eksperci zwracają uwagę na to, że brak oczywistych symptomów choroby nie zawsze idzie w parze z brakiem ewentualnych powikłań. O tym, że dany pacjent przeszedł infekcję bezobjawowo, nawet o tym nie wiedząc, może bowiem świadczyć między innymi przewlekłe zmęczenie.

Obrazy Pacjenci.pl"Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzeczCzytaj dalej


Koronawirus nie zawsze objawia się w oczywisty sposób


W Polsce bezobjawowe zakażenie koronawirusem może dotyczyć nawet 80% przypadków, o czym przekonuje profesor Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych. Nie oznacza to, że choroba w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie organizmu pacjenta. Nawet osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą bowiem doświadczać między innymi przewlekłego zmęczenia bądź duszności wysiłkowej.


Jak podaje portal medonet.pl, na bezobjawowe przejście zakażenia koronawirusem mogą wskazywać również zmiany w płucach. Widoczne zmętnienia w ich obrębie świadczą bowiem o procesie zapalnym, zostały potwierdzone między innymi u pasażerów statku wycieczkowego “Diamond Princess”, który w marcu 2020 stanowił jedno z największych ognisk COVID-19.


Na wagę zmętnienia obrazu płuc zwraca uwagę profesor Aileen Marty. Zdaniem ekspertki ds. chorób zakaźnych, podobne zmiany w płucach mogą dotyczyć niemal 70% tych pacjentów, którzy przechodzą zakażenie w sposób łagodny bądź pozornie bezobjawowy.


U pacjentów, którzy przechodzili chorobę COVID-19 pozornie bezobjawowo, lekarze obserwowali także drobne zmiany widoczne gołym okiem. Wyszczególniali między innymi zaczerwienienia palców u stóp bądź wysypkę, która po czasie ustępowała samoistnie.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Lidl bez polskich dostawców. Wśród artykułów przemysłowych brak produktów z Polski
3."Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzecz

Najważniejszym świadectwem przebytego zakażenia jest jednak wynik testu laboratoryjnego. Przekonuje o tym dr Zbigniew Martyka, specjalista chorób zakaźnych.

- Możemy wnioskować o przebytym zakażeniu na podstawie obecnych przeciwciał. Jeżeli nie było żadnych objawów, a w badaniu wykryjemy przeciwciała, to prawdopodobnie przeszliśmy zakażenie bezobjawowo - wyjaśnia lekarz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie zapadła decyzja ws. drugiego lockdownu Polski. Premier nie ma wątpliwości
  2. Bardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamięta
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Mięso wyszło suche i twarde? Najprawdopodobniej przez karygodne błędy przy pieczeniu, popełnia je większość Polaków

Następny artykuł