koronawirus a działalność człowieka
fot. https://unsplashcom/ Ranjith Jaya
Autor Natalia Niewczas - 11 Sierpnia 2020

Jak naprawdę powstał koronawrius? Specjaliści nie mają wątpliwości

Koronawirus sieje nieustanny zamęt od wielu miesięcy. Jego nagłe pojawienie się równie szybko zaprzęgło do pracy szereg naukowców z różnych zakątków świata. Uczeni dokładają wszelkich starań, by poznać szkodliwy patogen od podszewki - rozszyfrowują mechanizmy jego działania, pracują w pocie czoła nad skuteczną szczepionką, a także próbują dotrzeć do samego źródła całego zamieszania.

Koronawirus to ciężki naukowy orzech do zgryzienia. Teorii dotyczących źródła pochodzenia wirusa nie brakowało w ciągu ostatnich miesięcy, a wciąż nieugruntowane domysły dodatkowo pozostawiały szerokie pole do popisu dla wyobraźni internautów. Ostatnie badania mogą okazać się jednak w tej kwestii przełomowe. Wykazują bowiem, że powstawanie podobnych chorób bezpośrednio łączy się z działalnością człowieka.

Rosja ma szczepionkę na koronawirusa? Porażające ogłoszenie Władimira PutinaRosja ma szczepionkę na koronawirusa? Porażające ogłoszenie Władimira PutinaCzytaj dalej

Koronawirus wynikiem ludzkiej działalności

Do wybuchu pandemii koronawirusa mogły przyczynić się podejmowane przez człowieka decyzje - takie wnioski wysnuwają uczeni po przeprowadzeniu analizy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie “Nature”. Badania wykazują, że niszczenie przez człowieka ekosystemu ma wpływ na rozwijanie się tak zwanych chorób “odzwierzęcych”.

Choroby odzwierzęce, nazywane inaczej “zoonozami”, to choroby przenoszone na człowieka przez zwierzęta, należy do nich na przykład powszechnie znana wścieklizna. Jak wskazują na ten moment ustalenia naukowców, koronawirus również dostał się do organizmu człowieka przez kontakt ze sprzedawanym na chińskim targu zwierzęciem.

Wedle doniesień portalu tech.wp.pl zagrażające życiu i zdrowiu choroby odzwierzęce są jednym z następstw niszczenia środowiska przez człowieka. Potencjalna droga od wycięcia lasu do wybuchu pandemii jest długa, ale to jak najbardziej realny scenariusz. Udowadniają to najnowsze badania, w ramach których przeanalizowano ponad 7 tysięcy zwierzęcych zbiorowisk z całego świata. Zabieranie dużym zwierzętom naturalnego środowiska przyczynia się bowiem do wzrostu populacji tych mniejszych, na przykład szczurów lub nietoperzy. To właśnie w nich często rozpoznaje się nosicieli groźnych dla ludzkiego organizmu wirusów i bakterii.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Parę miesięcy temu ogłosili zwycięstwo nad koronawirusem. Teraz zamykają największe miasto

Wyniki badań potwierdzają załączone do nich statystyki. Jak się okazuje, w miejscach naznaczonych szkodliwą dla środowiska działalnością człowieka odnotowuje się znaczny wzrost populacji mogących przenosić choroby zwierząt - jest tam o 2,5 raza większa, co samo w sobie zwiększa ryzyko występowania chorób odzwierzęcych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna, nagła informacja od Ministerstwa Edukacji. Nikt się nie spodziewał
  2. Ksiądz ujawnił szczegóły pogrzebu Piotra Woźniaka-Staraka. Nigdy wcześniej nie widział niczego podobnego
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Para młoda uciszyła księdza podczas ślubu, żeby rzucić monetą. Goście nie mogli uwierzyć, gdy poznali powód niezwykłego zachowania

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł