Właśnie trwają badania. Według specjalistów spray przeciwko koronawirusowi ma aż 99% skuteczności

Koronawirus - spray
pixabay.com/ThorstenF
Autor Barbara Bujar13.01.2021

Kanadyjska firma SaNOtize opracowała spray do nosa, który ma zapobiegać zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Preparat jest już w fazie badań klinicznych. Jego skuteczność szacuje się na 99,9 procent. Zdaniem naukowców zawdzięcza to zawartości tlenku azotu.

Jak podaje Poradnik Zdrowie, na rynku ma pojawić się nowy produkt zapobiegający zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Tym razem nie będzie to jednak szczepionka, a spray do nosa, za którego produkcję odpowiada kanadyjska firma SaNOtize.

Spray do nosa nowym sposobem na COVID-19?

Najnowszy spray do nosa ma zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2 w górnych drogach oddechowych, a dodatkowo zapobiegać jego dalszemu rozprzestrzenianiu się po organizmie, w tym przedostawaniu się do płuc. W poniedziałek w Wielkiej Brytanii miały rozpocząć się już badania kliniczne produktu.

Główną substancją sprayu SaNOtize jest tlenek azotu, czyli substancja produkowana w ludzkim ciele i mająca właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki jej obecności skuteczność medykamentu ma osiągać poziom aż 99,9 procent. Wykazały to badania przeprowadzone na uniwersytecie stanowym Utah.

Jak przypomina PZ, wcześniejsze sugestie o bezpośrednim działaniu tlenku azotu na wirusa wywołującego COVID-19 nie były przypadkowe. Właściwości związku odkrył bowiem prof. Ferid Murad z Uniwersytetu Stanforda w USA, który w 1998 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

- Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. (...) wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym Covid-19 – wyjaśnił Murad.

Nad skutecznością sprayu pochylili się także naukowcy z uniwersytetu stanowego w Kolorado. Przeprowadzili oni badania na gryzoniach, podczas których potwierdzili „redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu”. Podobne testy ruszyły już w wielu krajach na świecie.

- Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa SARS-CoV-2. Fakt, że stosunkowo prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – skomentował odkrycie profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim, dr Pankaj Sharma.

Spray do nosa SaNOtize może już niedługo zostać dopuszczony do użytku. Producenci chcą postarać się o uzyskanie takiej zgody w Kanadzie, a następnie w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Ogromne nadzieje w tej kwestii wyraził między innymi Rob Wilson, który odpowiada za badania kliniczne w całej Europie.

- Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa SARS-CoV-2, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę – powiedział.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł