koronawirus u ludzi
Fot. pixabay.com/ jarmoluk
Autor Klaudia Gaicka - 12 Maja 2020

Większość z nas miała już koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań

Koronawirus SARS-CoV-2 każdego dnia wiruje w powietrzu, zarażając coraz to nowe osoby. Jak się okazuje, część z nich, która przechodzi wirusa bezobjawowo, jest dużo większa, niż wcześniej przypuszczano.

Koronawirus SARS-CoV-2 zmywa sen z oczu wielu naukowcom i badaczom. Od kilku miesięcy z każdym dniem, coraz więcej z nich przyłącza się do nierównej walki ze szkodliwym patogenem. Stawka, o którą walczymy, jest bardzo wysoka, chodzi o setki tysięcy, a nawet miliony ludzkich istnień. Na całym świecie COVID-19 zebrał już ogromne krwawe żniwo, choroba zakończyła się śmiercią dla 283 tys. Osób. Z czego 8499 odnotowanych przypadków, to te z ostatniej doby. To prawdziwy wyścig z czasem.

Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?Czytaj dalej

Koronawirus, a raczej jego przeciwciała, obecne u 2% badanych z Krakowa

Naukowcy z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z firmą Diagnostyka Sp. Z o. o. przeprowadzili badanie w kierunku obecności przeciwciał SARS-CoV-2 u mieszkańców Krakowa, którzy w ostatnim czasie nie zgłaszali żadnych objawów choroby. Z wyników badania wynika, że liczba bezobjawowych nosicieli, jest znacznie wyższa, niż wcześniej sądzono. Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, wynik badań sugeruje, że 2 procent populacji ma koronawirusa już za sobą, a nawet o tym nie wie.

Niestety nie jest to wystarczający wynik, by mogła zaistnieć odporność zbiorowa, jednak dowodzi, że tego typu eksperyment na skalę krajową mógłby zdecydowanie pomóc w zarządzaniu stanem epidemicznym w poszczególnych regionach naszego kraju.

– Badania pilotażowe zostały przeprowadzone na próbie 1000 osób. Swoistość zastosowanego testu została sprawdzona na podstawie grupy kontrolnej. Były to osoby, których krew została pobrana w roku 2019 przed wybuchem epidemii. W liczącej 200 osób grupie kontrolnej u nikogo nie stwierdzono obecności swoistych przeciwciał przeciwwirusowych w klasie IgG. Wyniki przeprowadzonych badań są spójne z uzyskanymi w innych krajach europejskich – dowiadujemy się za pośrednictwem portalu.

Wyniki badania są jedną z niewielu pozytywnych wiadomości odnośnie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zdecydowanie napawa nadzieją to, że osoby mające przeciwciała są już w pewnym stopniu odporne na działanie szkodliwego patogenu.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski przestraszony swoją wizją na rok 2020. "Sytuacja jest bardzo poważna"

2. Mąż rozpaczał na pogrzebie żony. Kiedy się odwrócił, pobladł i zamarł jednocześnie, niewiarygodne zdarzenie

Pomimo dobrych wiadomości, słonecznej pogody i luzowania obowiązujących obostrzeń, nie powinniśmy zapominać o tych zaleceniach, które wciąż są aktualne. To między innymi od tego, jak będziemy się do nich stosować, będzie zależeć to, w którym kierunku będzie szła sytuacja kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co się dzieje z organizmem po zjedzeniu rabarbaru? Nie mamy dobrych wieści o przysmaku z dzieciństwa
  2. Na pogrzebie męża dowiedziała się, że jest w ciąży. Prawdziwe zaskoczenie przeżyła jednak kilka miesięcy później
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensji

Następny artykuł