Koronawrus a grypa. Jak je rozróżnić?
pixabay.com/nastya_gepp
Autor Barbara Bujar - 12 Września 2020

Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Eksperci wskazali jeden szczegół, który jest niezwykle istotny

Koronawirus już jesienią wejdzie w korelację z grypą. O obawach przed tym okresem mówi się od dawna. Lekarze są bowiem zaniepokojeni niemal identycznymi objawami, które towarzyszą obu chorobom. Najnowsze informacje potwierdzają jednak, że istnieje sposób na rozróżnienie zakażeń. Według naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, którzy przeprowadzili specjalne badania, przebieg jednego z objawów ma różny charakter. Można rozpoznać go za pomocą domowego testu.

Koronawirus SARS-Cov-2, który pojawił się na świecie już kilka miesięcy temu, wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Choć zakażeni pacjenci przechodzą go bardzo różnie, w większości przypadków rozpoznaje się u nich bardzo podobne objawy. Należą do nich między innymi: gorączka, kaszel, zmęczenie, ból mięśni i gardła oraz utrata węchu i smaku. Takie same dolegliwości towarzyszą niestety grypie, która już jesienią ponownie rozprzestrzeni się w społeczeństwie. Eksperci sprawdzili, jak w skuteczny sposób można odróżnić od siebie oba zakażenia.

Ministerstwo Zdrowia zdradziło, co ze szczepionkami na COVID. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi już się odbyłyMinisterstwo Zdrowia zdradziło, co ze szczepionkami na COVID. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi już się odbyłyCzytaj dalej

Koronawirus a grypa. Naukowcy tłumaczą, jak rozróżnić choroby

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, w medycynie pojawiła się szansa umożliwiająca rozróżnienie grypy i koronawirusa. Zespół prof. Carla Philpotta z Uniwersytu Wschodniej Anglii miał przeprowadzić w tej sprawie specjalne badania. Naukowcy zajęli się tylko jednym objawem, który towarzyszy zarówno pierwszej, jak i drugiej chorobie. Uczestnicy testów zostali przebadani pod kątem utraty węchu.

Badany objaw pojawia się w przypadku obu zakażeń. Jego przebieg ma jednak całkiem inny charakter. U pacjentów chorych na COVID-19 pojawia się nagle i nie towarzyszy mu katar ani uczucie zatkanego nosa. Oznacza to, że osoba zakażona może swobodnie oddychać, jednak nie czuje zapachów. Dodatkowo ma także zaburzenia smaku. Ocenia się, że w przypadku koronawirusa chorzy nie potrafią odróżnić gorzkiego od słodkiego. W trakcie grypy sytuacja wygląda nieco inaczej.

Zaburzenia węchu i smaku u chorych na grypę charakteryzują się zupełnie innym przebiegiem. Pacjenci mają zwykle zatkany nos przez katar, a zmysł smaku jest w ich przypadku jedynie osłabiony. Oznacza to, że potrafią oni odróżnić gorzki od słodkiego. Taka obserwacja jest według ekspertów przełomowa w kontekście stawiania jesienno-zimowych diagnoz.

Wnioski zostały potwierdzone podczas wspomnianych wcześniej badań. Zespół prof. Carla Philpotta przeprowadził je wśród 30 ochotników. Dziesięciu z nich było chorych na grypę, u kolejnych dziesięciu zdiagnozowano COVID-19, natomiast kolejnym dziesięciu osobom nic nie dolegało. Okazało się, że u pacjentów z pierwszej grupy utrata węchu była całkowita, w drugiej tylko przytłumiona, natomiast uczestnicy trzeciej grupy nie mieli żadnych problemów z rozpoznaniem zapachu.

- Naprawdę wydaje się, że istnieją cechy wyróżniające koronawirusa spośród innych wirusów układu oddechowego (...) To bardzo ekscytujące, ponieważ oznacza, że testy zapachu i smaku mogą być wykorzystane do rozróżnienia pacjentów z COVID-19 od osób z przeziębieniem lub grypą - wypowiedź prof. Carla Philpotta cytuje Radio Zet.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Komornik zapuka do drzwi i zacznie eksmisję. Strach wśród Polaków, ale wcale nie musisz opuszczać domu

Według ekspertów test węchu i smaku można wykonać także w domu. Wystarczy użyć do niego takich produktów jak: kawa, czosnek, pomarańcze, cytryny oraz cukier. Chorzy na COVID-19 z pewnością nie rozpoznają ich zapachów. Należy jednak pamiętać, że żadna domowa metoda nie zastąpi wizyty u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych, nagle wybuchł chaos. Wiadomości z zagranicy obiegły media
  2. Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdę
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Kotlety schabowe według przepisu Ani Starmach wprost z MasterChefa, niebo na talerzu i dodatki, które pokochasz

Następny artykuł