Do złudzenia przypominają COVID-19. Jest ich więcej niż mogłoby się wydawać

koronawirus a inne choroby
pixabay.com/Mojpe
Autor Natalia Niewczas12.11.2020

Pandemia koronawirusa wprowadziła na świecie duży zamęt. Chaos dotyczy nie tylko samego funkcjonowania poszczególnych krajów, ale i ludzkich umysłów. Choć obecnie niemal każdy potrafi z pamięci wyrecytować typowe dla COVID-19 objawy zdarza się, że trudno jednoznacznie ocenić, z jaką chorobą mamy właściwie do czynienia. Niektóre jednostki chorobowe do złudzenia przypominają bowiem infekcję wywołaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2.

Typowe objawy zakażenia koronawirusem to podwyższona temperatura ciała oraz kaszel. Brzmi to znajomo - wielu chorujących na grypę pacjentów doświadcza tych samych objawów, co potencjalnie prowadzi do mylnej oceny stanu zdrowia. Chorób, które przypominają COVID-19, jest znacznie więcej.

Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaTragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaCzytaj dalej

Choroby, które łatwo pomylić z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2

Oczywistym przykładem choroby, jaką niezwykle łatwo pomylić z infekcją wywołaną nowym koronawirusem, jest grypa. Obie choroby są wywołane przez wirusy, ale to nie wszystko - ich objawy w znacznym stopniu się pokrywają.

Jak podaje portal medonet.pl, wspólne zarówno dla grypy, jak i COVID-19 jest pojawienie się gorączki czy zmęczenia. W tym przypadku decydujący może okazać się towarzyszący infekcji wirusem SARS-CoV-2 symptom, jakim jest utrata węchu i/lub smaku. Co więcej, grypę odróżnia charakterystyczny dla choroby ból mięśni, stawów i głowy.

Mylące bywają także symptomy świadczące o przeziębieniu. Pacjenci mylą infekcje górnych dróg oddechowych z COVID-19 głównie z powodu pojawiającego się wówczas kaszlu czy podwyższenia temperatury ciała. Dla przeziębienia typowe jest jednak uczucie zatkanego nosa i sam katar, co przy zakażeniu koronawirusem występuje niezwykle rzadko.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie trudno pomylić z alergią, na co wpływa potencjalne występowanie zapalenia spojówek, problemów z oddychaniem (duszności są charakterystyczne szczególnie dla astmy), kataru i kaszlu. Ponownie kluczowe dla odróżnienia jest tu wystąpienie dodatkowych objawów charakterystycznych dla COVID-19: gorączki, nagłej utraty węchu i smaku czy osłabienia.

Inną chorobą, jaką potencjalnie łatwo pomylić z zakażeniem koronawirusem, jest szkarlatyna. Tutaj różnica jest w dużej mierze niewidoczna gołym okiem; COVID-19 wywołują wirusy, podczas gdy szkarlatynę - bakterie. Obie choroby są jednak przenoszone drogą kropelkową.

Prawidłowe odróżnienie szkarlatyny od COVID-19 jest szczególnie ważne dla rodziców, to właśnie najmłodsi są na nią najbardziej narażeni. Pierwsze symptomy szkarlatyny rzeczywiście odpowiadają tym, które towarzyszą infekcji nowym koronawirusem, przede wszystkim wysoka gorączka. U chorego na szkarlatynę występują jednak charakterystyczna wysypka, początkowo widoczna na klatce piersiowej i brzuchu - zmiany stopniowo roznoszą się na pozostałe części ciała.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Jak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćJak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Zdarza się, że zakażenie koronawirusem powoduje biegunkę i wymioty. Te same dolegliwości mogą pojawić się również u pacjentów z grypą żołądkową. W tym przypadku pomocny w odróżnieniu od siebie tych chorón okazuje się czas wystąpienia objawów.

Objawy zakażenia koronawirusem rozwijają się po ok. 2 do 5 dni po kontakcie z chorym. Tymczasem w przypadku grypy żołądkowej symptomy pojawiają się znacznie wcześniej, bo nawet w pierwszych 12 godzinach po kontakcie z osobą zakażoną.

Od 8 miesięcy zmaga się z koronawirusem. Nauczycielka ma Od 8 miesięcy zmaga się z koronawirusem. Nauczycielka ma "długi COVID", jak objawia się choroba?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Rosjanie ufundowali Robertowi Lewandowskiemu prezent. Umieścili go w samym centrum Warszawy, jest wielki
  7. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Następny artykuł