Koronawirus nie przenosi się jedynie drogą kropelkową
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar - 13 Października 2020

Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne

Koronawirus SARS CoV-2 to patogen, na którego temat naukowcy wiedzą już coraz więcej. Kolejne badania wciąż jednak potrafią ich zaskoczyć. Po przeprowadzonych niedawno testach przez amerykańską agencję CDC uczeni uzyskali bardzo istotne wyniki. Zastanawiając się nad rozprzestrzenianiem się wirusa, doszli do wniosku, że nie przemieszcza się on jedynie drogą kropelkową.

Koronawirus od wielu miesięcy rozprzestrzenia się po całym świecie. Władze poszczególnych państw co chwilę aktualizują stare obostrzenia lub wprowadzają nowe. Wszystkie działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu i zminimalizowanie liczby zakażeń. Aby odpowiednio ustalić zasady restrykcji, naukowcy prowadzą nad wirusem przeróżne badania. Część z nich dotyczy przemieszczania się niebezpiecznych cząsteczek. Do niedawna uważano, że odbywa się to drogą kropelkową.

Robiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduRobiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduCzytaj dalej

Koronawirus nie rozprzestrzenia się jedynie drogą kropelkową. Naukowcy odkryli inny sposób

Jak donosi Medonet, badań nad rozprzestrzenianiem się cząsteczek koronawirusa SARS-CoV-2 podjęli się niedawno amerykańscy naukowcy. Na podstawie uzyskanych przez nich wyników Centers for Disease Control and Prevention, czyli agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, zaktualizowała wcześniejsze wytyczne. Dotychczas informowały one jedynie o możliwości zakażenia drogą kropelkową, z która możemy mieć do czynienia podczas kaszlu lub kichania.

Według CDC istnieje jednak jeszcze inny sposób przemieszczania się patogenu. Dochodzi do niego drogą powietrzną, kiedy cząsteczki zostają uwalniane podczas śpiewania, mówienia lub oddychania. W momencie, gdy wydostaną się one z organizmu osoby zakażonej, mogą stanowić zagrożenie przez 12 godzin. To właśnie tyle są w stanie utrzymać się w powietrzu. Potwierdził to prof. Suresh Dhaniyala z Clarkson University.

Według uczonego maleńkie cząsteczki, które uwalniają się w trakcie wykonywania wyżej wymienionych czynności, mogą osiągać rozmiary nawet mniejsze niż 5 mikrometrów. W jego ocenie czas ich przeżywalności w powietrzu również wynosi 12 godzin. Nieco inne zdanie ma na ten temat prof. Dhaniyala. Choć naukowiec potwierdza teorię o przenoszeniu się koronawirusa drogą powietrzną, uważa, że tak małe cząsteczki mogą przenosić jego znacznie mniejszą ilość niż aerozole uwalniane podczas kaszlu lub kichania.

Dzisiaj grzeje: 1.Ks. Isakowicz-Zaleski przekazał Polakom ważny apel. Chodzi o 1 listopada
2.Jeden detal na banknocie 100 zł może sprawić, że się nieźle wzbogacisz. Kolekcjonerzy polują na nie od dawna
3.Kiedy Polacy mogą się spodziewać szczepionki na koronawirusa? Jest odpowiedź wiceministra

Bunt wśród dyrektorów. Zaczynają zamykać szkołyBunt wśród dyrektorów. Zaczynają zamykać szkołyCzytaj dalej

Bez względu na ilość przenoszonych wirusów każda droga ich przenoszenia powinna spotkać się ze szczególną ostrożnością ze strony człowieka. Wobec tego należy wciąż pamiętać o zachowywaniu bezpiecznego dystansu społecznego oraz o obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust.

Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneNowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stan nadzwyczajny w Polsce? Jest stanowisko rządu. "Mamy wszystkie narzędzia". Będzie jak za granicą?
  2. Dyrektorzy i nauczyciele maja dosyć. Podejmują dramatyczne decyzje, nauka zdalna jedynym wyjściem?
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Nie tylko niesamowicie wzmacnia odporność i łagodzi bóle reumatyczne. Po 3-tygodniowej kuracji zachwycisz się swoim wyglądem

Następny artykuł