Koronawirus - zakażony biskup udzielał bierzmowania
pixabay.com/kisistvan77
Autor Barbara Bujar - 15 Października 2020

Udzielał bierzmowania setkom uczniów. U biskupa wykryto koronawirusa, sanepid wkrótce zacznie działać

Biskup Andrzej Czaja otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. To kolejny polski duchowny, u którego wykryto zakażenie. Problem w tym, że opolski kapłan jeszcze kilka dni temu miał kontakt z setkami uczniów. W październiku na terenie dwóch miast młodzież uczestniczyła w ceremonii przyjęcia sakramentu bierzmowania z jego udziałem. Sprawą zajął się już sanepid.

Koronawirus nie daje za wygraną. W Polsce codziennie przybywa po kilka tysięcy zakażonych pacjentów. Kolejny rekord zachorowań padł 15 października. Przypomnijmy, że tylko w ciągu jednej doby testy potwierdziły obecność COVID-19 u 8 099 osób. Tego samego dnia w mediach pojawiła się także kolejna niepokojąca informacja – pozytywny wynik otrzymał w ostatnim czasie biskup opolski Andrzej Czaja. Jeszcze niedawno miał kontakt z uczniami.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Czytaj dalej

Biskup opolski zakażony koronawirusem. Sanepid podejmuje natychmiastowe kroki

Jak donosi Onet, biskup Andrzej Czaja to kolejny polski duchowny, u którego testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Wcześniej o chorobie dowiedział się także sekretarz generalny KEP, biskup Artur Miziński, oraz poznański biskup pomocniczy, Szymon Stułkowski. Na kwarantannie przebywa natomiast przewodniczący KEP i metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki. To jednak o opolskim duchownym zrobiło się najgłośniej. Wszystko za sprawą niedawnych uroczystości bierzmowania.

Z Diecezji Opolskiej napłynęły informacje o dwóch osobach zakażonych koronawirusem. Jednym z nich jest biskup pomocniczy Rudolf Pierskała, drugim – biskup Andrzej Czaja. To właśnie z głównym kapłanem opolskim jeszcze niedawno miała kontakt bierzmowana młodzież. Duchowny miał udzielać jej sakramentu w ciągu czterech różnych dni. 8 i 9 października nabożeństwa odbywały się w Kędzierzynie-Koźlu. 7 i 12 października uroczystości miały natomiast miejsce w Krapkowicach. Choć biskup miał na sobie przyłbicę, możliwość masowego zakażenia jest duża.

Według ustaleń Gazety Wyborczej, podczas uroczystych mszy świętych biskup Andrzej Czaja miał przy sobie przyłbicę. Niestety, zakładał ją tylko wtedy, gdy schodził z ołtarza. Dodatkowo udzielał błogosławieństwa uczniom, robiąc znak krzyża na ich czołach, oraz podawał komunię. Bliski kontakt nie został więc ograniczony w stu procentach. Ze względu na potwierdzenie koronawirusa u kapłana sanepid postanowił podjąć specjalne kroki.

Głównym zadaniem inspektorów będzie teraz ustalenie, czy podczas nabożeństw biskup był już zakażony. Jeśli sprawdzi się ten scenariusz, kwarantanną mogą zostać objęci nie tylko uczniowie obecni wówczas w kościołach, ale także ich rodziny.

Dzisiaj grzeje: 1.Lekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
2.Premier Morawiecki wprowadził nagłe obostrzenia. Wiele miast w czerwonej strefie, nikt się nie spodziewał
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Pacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyPacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyCzytaj dalej

– To działanie na bardzo szeroką skalę (...). Musimy ustalić, czy rzeczywiście podczas mszy doszło do zagrożenia epidemiologicznego dla uczniów – tłumaczył dyrektor sanepidu w Krapkowicach cytowany przez Onet.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne nagranie z Chin wyciekło do sieci. Ciarki na całym ciele, o krok od tragedii
  2. Biedronka ze specjalnym prezentem dla dużej grupy klientów. Platynowe Rabaty pozwolą im na ogromne oszczędności
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Jessica z "Rolnik szuka żony" zmieniła się nie do poznania i otworzyła własny biznes. Fani nie szczędzą jej komplementów

Następny artykuł