koronawirus powikłania
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 16 Listopada 2020

Niepokojące odkrycie dotyczące koronawirusa. Chodzi o ozdrowieńców

Naukowcy od wielu miesięcy prowadzą intensywne badania nad nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Ostatnie analizy pozwalają przypuszczać, że u pacjentów po przebytym zakażeniu może pogarszać się stan zdrowia psychicznego. W niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju depresji.

Koronawirus skupia uwagę naukowców z całego świata. Ostatnio nad ewentualnymi skutkami ubocznymi infekcji pochylili się badacze z Oxfordu. Przeanalizowali 62 tys. amerykańskich pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Może pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceMoże pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceCzytaj dalej

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 może powodować pogorszenie kondycji psychicznej

Naukowcy z Oxfordu wzięli koronawirusa pod lupę. By poznać skutki uboczne infekcji nowym wirusem, przeanalizowali aż 62 tys. przypadków. Każdy z pacjentów przechodził infekcję na co najmniej trzy miesiące przed rozpoczęciem badania.

Jak podaje portal fakt.pl, naukowcy dokonali dogłębnej analizy skutków ubocznych, jakie pojawiały się po zakażeniu koronawirusem. Porównali otrzymane wyniki z tymi, które uzyskali dzięki analizie przypadków zachorowania na inne jednostki chorobowe, w tym grypę, złamanie kości czy choroby nerek.

W tym przypadku badacze skoncentrowali się na kondycji psychicznej. W szczególny sposób analizowano samopoczucie pacjenta.

Z informacji przekazywanych przez media wynika, że odsetek pacjentów po zakażeniu koronawirusem z zaburzeniami natury psychicznej wynosił 18%. W porównaniu z pacjentami, u których potwierdzono inne choroby, był on wyższy.

Podczas gdy zaburzenia natury psychicznej potwierdzono u 18% pacjentów z zakażeniem koronawirusem, u pacjentów chorujących na grypę odsetek ten był mniejszy o 6 punktów procentowych. Jednocześnie pacjenci z COVID-19 doświadczali zaburzeń natury psychicznej o ok. 12% więcej niż ci, którzy złamali kość.

Naukowcy są zdania, że zakażenie nowym koronawirusem może wpływać nie tylko na pojawianie się zaburzeń natury psychicznej. Infekcja wirusem SARS-CoV-2, jak wynika z ich ustaleń, w niektórych przypadkach przyczynia się do nawrotu zaburzeń psychicznych, jakich pacjent doświadczył w przeszłości (np. stany lękowe).

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że wciąż trudno potwierdzić bezpośredni związek zakażenia nowym koronawirusem z wywoływaniem zaburzeń natury psychicznej. Za powikłania po chorobie równie dobrze mogą być bowiem odpowiedzialne osobiste odczucia pacjenta.

- Nie jest pewne, co dokładnie jest przyczyną powikłań dotyczących zdrowia psychicznego. Winien może być zarówno przebieg choroby, jak i silne emocje, jakie ona wywołuje - stwierdzono w raporcie.

Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuLekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska w programie na żywo powiedziała wszystko. Historia dziewczyny z krańca świata wyciska łzy
  2. Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Smutny, porzucony owczarek nie miał z kim się bawić. Pewnego dnia poznał nietypowego przyjaciela
  7. Wicepremier ujawnił, czy mamy spodziewać się kolejnych obostrzeń. Polki i Polacy długo czekali na podobną wiadomość

Następny artykuł