Koronawirus: powstanie polski lek
.
Autor Karol Zaborowski - 19 Czerwca 2020

Z ostatniej chwili: Polska rozpoczyna pracę nad lekiem na koronawirusa, MZ przekazało przełomowe informacje

Koronawirus wciąż stanowi ogromne zagrożenie, a w niektórych krajach epidemia dopiero nabiera rozpędu, zbierając straszne żniwo. Polskie Ministerstwo Zdrowia podjęło przełomową decyzję o rozpoczęciu produkcji własnego leku, który ma zwalczyć niebezpieczny patogen.

Koronawirus rozpowszechnił się praktycznie na całym świecie, doprowadzając do śmierci wielu ludzi. Naukowcy wciąż starają się opracować specjalistyczny lek, który będzie mógł zakończyć światową pandemię, ale nie jest to łatwe zadanie.

Jako pierwsi w Polsce możemy przekać, że również w naszym kraju, naukowcy rozpoczynają swoją pracę nad lekiem. Ministerstwo Zdrowia właśnie dało zielone światło, aby rozpocząć pracę nad naszym własnym lekiem, który może okazać się przełomem w walce z koronawirusem.

Mężczyzna molestował chorą na raka 7-latkę. Udawał wolontariusza, aby się do niej zbliżyćMężczyzna molestował chorą na raka 7-latkę. Udawał wolontariusza, aby się do niej zbliżyćCzytaj dalej

Koronawirus: przęłomowa decyzja Ministerstwa Zdrowia

Już od pewnego czasu mówi się o medycznym zastosowaniu dla osocza osób, które zdołały wygrać walkę z koronawirusem. Polscy specjaliści przy jego użyciu chcą wyizolować przeciwciała ozdrowieńców, które mogłyby pomóc innym pacjentom w walce z chorobą.

Problem w tym, że do tej pory prace nad lekiem nie były możliwe ze względu na panujące procedury, jednak teraz Ministerstwo Zdrowia w końcu dało zielone światło na rozpoczęcie badań.

– W osoczu osób, które przechorowały COVID-19, znajdują się przeciwciała skierowane przeciw wirusowi. Podanie takiego osocza choremu może wspomóc jego leczenie. Jednak w osoczu znajdują się też m.in. białka, które mogą spowodować niepożądaną reakcję u biorcy. Wyizolowanie samych przeciwciał, a później ich podawanie w postaci leku, zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych. To komfort dla pacjenta i dla lekarza – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Osocze będzie mogło być pobierane we wszystkich stacjach pobrań w całej Polsce. Natomiast same badania kliniczne będą przeprowadzane w Klinice Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Broń nagle wystrzeliła, śrut trafił malutkie dziecko. Na jaw wyszła zatrważająca prawda
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Marcin Gortat pojawił się w TVP i zaatakował Alicję Bachledę-Curuś. Ostre słowa padły przed tysiącami widzów

Źródło: [Świat Lekarzy]

Następny artykuł